Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem

Radovan Krejčíř před jihoafrickým soudem | foto: Siphiwe SibekoReuters

Krejčířovi a jeho ženě zabavili v JAR majetek, přišli i o dům

  • 228
Daňové úřady v JAR zabavily jmění českého uprchlíka Radovana Krejčíře, jeho manželky a desítek na něj napojených společností. Informace o předběžném opatření soudu potvrdili představitelé jihoafrického daňového úřadu.

Mluvčí daňového úřadu SARS Adrian Lackay potvrdil, že jeho úřad dostal příslušný soudní příkaz vydaný na základě předběžného opatření schváleného soudem v hlavním městě Pretorii. Cokoli dalšího však odmítl sdělit. "SARS nyní nechce k této záležitosti činit žádná další prohlášení," konstatoval.

Soudní příkaz k zabavení majetku byl Krejčířovi doručen krátce po 16. hodině místního času (15:00 SEČ).  Podle informací serveru  Eyewitness News na dokumentu figurují jména dalších patnácti lidí. Mimo jiné i Krejčířovy manželky Kateřiny, na jejíž jméno je registrována řada nemovitostí a podniků.

Krejčířovi a jeho manželce byly zabaveny všechny nemovitosti a několik luxusních automobilů. Daňové úřady k tomuto kroku přistoupily kvůli údajným Krejčířovým daňovým únikům. Zabavený majetek by měl být prodán v dražbách, výnosy pak pokryjí dlužnou částku.

Krejčíře chtějí vyhostit

Místní organizace opoziční jihoafrické strany Demokratická aliance v Johannesburgu chystá petici, která by měla přispět k vyhoštění českého podnikatele Radovana Krejčíře ze země. V prohlášení, které ve středu zveřejnila Demokratická aliance, se uvádí, že vládnoucí strana Africký národní kongres má povinnost zajišťovat jihoafrickým občanům bezpečí a udělat maximum pro to, aby se Krejčíř ocitl v letadle směřujícího do ČR. Petice má být předložena parlamentu (více o plánech na vyhoštění Krejčíře čtěte zde)

Letos v létě média v JAR informovala, že Krejčíře údajně čeká daňový výměr ve výši 100 milionů randů (téměř 200 milionů korun). Finanční úřad majetkové poměry podnikatele vyšetřoval tři roky.

Firma jako zástěrka podvodů

Na Krejčíře podle zjištění úřadu není zapsán žádný majetek. SARS prý však odhalil existenci společnosti Groep Twee Beleggings, která je registrována na jeho ženu. Založena byla v dubnu 2006, když Krejčíř žil na Seychelských ostrovech.

Firma prý Krejčířovi sloužila k přesunům peněz mimo pozornost berního úřadu. Toho využívali gangsteři jako zavražděný Lolly Jackson nebo drogový boss Glenn Agliotti. Systém fungoval tak, že zájemce půjčil fiktivní peníze firmě Groep Twee Beleggings a Krejčíř pak tento "dluh" splatil v eurech nebo dolarech z kont v zahraničních bankách v jiných zemích, například v Řecku. Papírově vše vypadalo, že Groep Twee Beleggings byla silně zadlužená vůči Jacksonovi a dalším, ale ve skutečnosti šlo o systém, jak se vyhnout daním a vyprat peníze.

Jihoafrické úřady už dříve zablokovaly možnost prodeje či jiného převodu dvou objektů, které jsou napsané na firmu Groep Twee Beleggings. Jednalo se o dům v Bedfordview, v němž Krejčíř bydlí, a o dům ve městě Bloemfontein. Rodinný dům má údajně hodnotu 13 milionů randů (asi 25,5 milionu korun), dům v Bloemfontein čtyři miliony randů.

Hodnota Krejčířova majetku v Jihoafrické republice je odhadována na 130 milionů randů. Už v roce 2011 mu úřady zkonfiskovaly luxusní sportovní automobily značky Lamborghini a Ferrari.

Exploze před zastavárnou

Do JAR přicestoval Krejčíř s falešným pasem ze Seychel, kde žil po svém útěku z Česka. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik (více o odsouzení čtěte zde).

Krejčíř je v JAR spojován s více než desítkou vražd svých spolupracovníků či nepřátel. Naposledy v úterý při explozi před Krejčířovou zastavárnou v Johannesburgu zahynuli Krejčířovi společníci. Jeden z nich byl Jan Charvát, který prchl z Česka, aby se vyhnul pětiletému vězení za pokus o daňový únik (více o Charvátovi čtěte zde).

Český uprchlík v reakci na explozi v Bedfordview prohlásil, že se ho někdo snaží zabít. Údajně ale netuší, kdo za tím stojí. Čin označil za terorismus ve stylu teroristické organizace al-Káidy.

Seznam smrti

Krejčíře jihoafrické soudy kromě jiného viní z mnohamilionového pojistného podvodu. Krejčíř podle nich zfalšoval lékařská potvrzení a tvrdil, že trpí rakovinou.

Uprchlý podnikatel už byl za dobu svého pobytu v JAR dvakrát ve vazbě. Poprvé v březnu 2011 poté, co policie prohledala jeho dům ve čtvrti Bedfordview, kde našla papír se jmény několika lidí, podle nich "seznam smrti". Krejčíře samotného v domě nezadržela, milionář se po pár dnech na útěku sám vzdal.

Podruhé se Krejčíř do vězení dostal, když ho policie spojovala s loupežným přepadením obchodu s elektronikou z října 2011. Krejčíře zadrželi v únoru 2012, propuštěn (a zproštěn obvinění) byl v říjnu téhož roku.

Žiji život Bonda, tvrdí o sobě Krejčíř:

30. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video