Jacob Zuma se ujal prezidentské funkce 9. května 2009.

Jacob Zuma se ujal prezidentské funkce 9. května 2009. | foto: Reuters

Jihoafričané volají „horkou linkou“ prezidentovi, žalují na korupci

  • 2
Jihoafričané si mohou stěžovat na práci a potažmo i korupci státních úředníků přímo prezidentu Jacobu Zumovi. K dispozici mají zdarma speciální telefonní linku, kterou se dovolají do prezidentské kanceláře. Sám Zuma, který je v úřadu několik měsíců, ještě nedávno čelil obvinění z korupce.

Špatné služby a korupce státních úředníků jsou v Jihoafrické republice podle televizní stanice BBC klíčovými problémy. Například v červenci vyrazili do ulic obyvatelé chudých předměstí a požadovali lepší veřejné služby - třeba dodávky elektřiny či vody.

Zuma mluvil o speciální "hotlině" už během své předvolební kampaně a tvrdil, že pomůže udržet vládu lépe dosažitelnou veřejnosti. Jeho rozhodnutí zřídit zvláštní linku nyní přivítalo i opoziční Demokratické společenství, podle něhož je to první krok na cestě k dosažení zodpovědnosti veřejných pracovníků za své činy.

Prezidentská linka

"Horkou linku", jejíž pořízení přišlo jihoafrické daňové poplatníky na 4 miliony randů, v přepočtu téměř 9,5 milionu korun, bude obsluhovat na sto pracovníků. Ti budou předávat vzkazy do prezidentské kanceláře.

Testem ale podle opozice bude, co nastane po nahlášení jednotlivých stížností. Poslanec za Demokratické společenství Athol Trollip slibuje, že jeho strana bude na dohlížet na to, co se s případy děje a jak je současná vláda vyřeší.

A bude mít co dělat, během prvních tří hodin totiž volalo na "prezidentskou linku" přes 7 tisíc frustrovaných Jihoafričanů. Někteří z nich, aniž by to nejdříve věděli, si stěžovali přímo Zumovi, který se rozhodl osobně přijmout několik telefonátů.

Prezidentský úřad tvrdí, že zřízení linky je součástí snahy hlavy státu vytvořit interaktivní, přístupnou a vnímavou vládu. Paradoxem ovšem je, že samotný Zuma ještě nedávno čelil obvinění z korupce, které se s ním táhlo léta.

Soud zbavil kontroverzního politika žaloby jen pár dní před letošními volbami. Zuma kromě obvinění z korupce čelil také žalobě za znásilnění a i v této kauze ho soud osvobodil. - více o Jacobu Zumovi se dočtete zde

Zumovo obvinění z korupce

Obviňování Jacoba Zumy z korupce se táhlo léta a soudy několikrát uvedly, že při tom docházelo k "politickému zasahování". V případu se objevilo i jméno jeho někdejšího největšího rivala o prezidentský post a jihoafrického exprezidenta Thaba Mbekiho.

Mbeki odvolal Zumu z potu viceprezidenta kvůli podezření z korupce v roce 2005. Levicová část strany politika ale za pár let zvolila místo Mbekiho předsedou strany. Deset dní nato prokurátor Zumu oficiálně obvinil z korupce, podvodů, vydírání a praní špinavých peněz v obchodu se zbraněmi; stejného obvinění byl přitom ve stejné kauze už v roce 2006 zbaven.

Loni v září pak nejprve soudce zbavil Zumu obvinění z korupce s tím, že v případu došlo k "politickému zasahování" v jeho neprospěch. Soudce naznačil, že zasahoval Mbeki, který se tak podle svých kritiků pokoušel odstranit konkurenta v boji o příští prezidentský mandát.

O několik dní později vyzval ANC Mbekiho k demisi, což tehdejší prezident učinil. Jeho mandát měl skončit letos v červnu. Co se týká Zumy, tak Nejvyšší odvolací soud nejprve zrušil rozhodnutí soudce ze září 2008 o zbavení politika obvinění z korupce a dalších přečinů. Prokuratura ho ale 6. dubna opět všech obvinění zbavila s tím, že s případem bylo "politicky manipulováno". Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video