Ještě v roce 2008 se majitelé City Parku fontánou chlubili. Brzy do ní ovšem zastavili přívod vody. | foto: Archiv, MAFRA

Jihlavský City Park přišel o svou dominantu, fontána prý cákala na lidi

  • 2
Z obchodního centra City Park, kam chodí o víkendu mnohem víc lidí než na jihlavské náměstí, zmizela dvanáct metrů vysoká fontána. Vedení největšího obchodního centra v kraji ji nechalo po čtyřech letech odstranit kvůli vodnímu kameni. Podle autora díla se měla spíš čistit.

S fontánou byly problémy od otevření City Parku v roce 2008. Vždy fungovala jen krátce, většinou byla vyschlá. Přitom i díky tomuto originálnímu dílu za více než půl druhého milionu korun dostalo centrum v roce 2009 titul Stavba roku.

"Fontána se dlouhodobě potýkala s technickými problémy, které se ukázaly být závažnějšími, než jsme zpočátku mysleli. Voda ve fontáně vykazovala stále množství vodního kamene, které ani vnitřní čistírna nedokázala dostatečně odstranit," uvedla Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI Group.

Otevření obchodního centra City Park Jihlava

Právě tato firma miliardáře Radovana Vítka centrum vlastní. A dílo převzala už v nefunkčním stavu od bývalého majitele.

Usazeniny ve fontáně škodily podle mluvčí její funkčnosti i vzhledu. "Sami návštěvníci si navíc stěžovali na prskání vody, která se šířila i mimo fontánu do pasáže," dodala Winklerová.

Vedení City Parku požádalo odborníky, aby fontánu prozkoumali a navrhli způsob opravy a její cenu. "Ukázalo se, že investice do opravy fontány by byla nákladná. Vyhodnotili jsme ji jako neefektivní," popsala Winklerová.

CPI Group nyní uvažuje, že uvolněný prostor využije obchodně.

Autor: Nestarali se o to

Podle autora fontány by dílo fungovalo, kdyby se o něj majitelé centra od roku 2008 dostatečně starali. "Tam byla chyba už na začátku. Člověk, který měl na starost vodu ve fontáně, se na to úplně vykašlal. Tím zmařil práci docela hodně lidí," uvedl pražský architekt Ivan Kroupa.

Otevření obchodního centra City Park Jihlava

O tom, že dílo už demontovali, se dozvěděl až od MF DNES. Už na začátku provozu Kroupa upozorňoval, že fontána potřebuje pravidelný servis.

Kupříkladu jednou za rok vyměnit speciální fólie na všech sedmi úrovních. Zavěšený systém membrán zadržoval vodu v různých výškách. Provozní náklady by vyšly na 70 tisíc korun ročně. To jsou podle autora výdaje, které by si mohl City Park dovolit, když stavba stála přes miliardu.

Podle architekta si vedení centra udělalo i anketu mezi zákazníky. Ti se v drtivé většině vyslovili pro zachování fontány ve funkčním stavu. Přesto zmizela.

"Ovšem když to nefungovalo, tak to byla trochu ostuda," doplnil Kroupa. Fontány v klimatizovaných obchodních centrech obecně zvlhčují "přesušené" prostředí v pasážích.

Vedení City Parku nyní zvažuje, co s rozebranou fontánou udělá. Moc možností nemá, protože je to specifické dílo vytvořené přímo do jihlavských obchodních prostor.

"Tu fontánu jsem tady viděla v provozu jen málo, ale líbila se mi," řekla v pondělí v City Parku Pavla Brzková. "Na mě to bylo příliš moderní, mám radši klasické kašny na náměstích," reagoval další z návštěvníků centra Filip Říha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video