Demonstrace Dělnické mládeže v Jihlavě 18. února 2012

Demonstrace Dělnické mládeže v Jihlavě 18. února 2012 | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavou pochodovali extremisté, počkaly si na ně stovky antifašistů

  • 519
Ulice Jihlavy střežili v sobotu policisté v autech. Dohlíželi na demonstraci sdružení Dělnická mládež, organizace spjaté s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Desítkám účastníků v pochodu městem chtěly bránit stovky antifašistů spolu s obyvateli města.

Skupina zhruba padesáti lidí v černém oblečení se vydala na pochod od autobusového nádraží krátce po půl třetí odpoledne. V rukou měli prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a vlajky Slovenské republiky i Kosova.

Demonstrující chtěli projít od autobusového nádraží ulicí Fritzova a Havlíčkova na náměstí Svobody. Policie hned v úvodu ovšem průvod odklonila do Chlumovy ulice.

Změnou trasy policisté nepřipustili, aby se účastníci ohlášeného pochodu dostali do střetu s antifašisty a některými místními obyvateli, kteří chtěli akci Dělnické mládeže zabránit. Reportér MF DNES odhadl, že do ulic Jihlavy jich vyrazily stovky. Odpůrci pochodu drželi transparenty Antify nebo nápisy "Nesnáším nácky". Mezi účastníky odporu byli i školáci nebo Romové.

Přerušení pochodu na internetu avizovalo hnutí Jihlava blokuje. "Nechceme se smířit s faktem, že se neonacisté pokusí opět po několika letech ukázat svou sílu, byť pod pláštíkem nacionálního občanského sdružení a za podpory politické strany DSSS s mnohdy aktuálními a líbivými tématy, jejichž řešení ve výsledku znamená utrpení pro jiné," psali pod rouškou anonymity organizátoři protiakce.

Dělnická mládež dorazila kolem třetí hodiny odpoledne na náměstí Svobody, kde poté zazněly projevy. Mezi řečníky vystoupil mimo jiné předseda DSSS Tomáš Vandas. Zpět na autobusové nádraží se pochod vydal ulicemi Tolstého a Jiráskova. Akce skončila zhruba po hodině.

Bezpečnostní opatření

Doprava v centrum města je omezena

Demonstrace byla oficiálně zaměřena na podporu Srbska a proti násilnému odtržení provincie Kosovo. Organizátoři jihlavskému magistrátu nahlásili 150 účastníků.

Na příjezd účastníků se už od rána ve městě připravovali policisté. Na pomoc si povolali psovody, antony či vrtulník.

Na předem ohlášený pochod dohlížel také tajemník magistrátu Lubomír Dohnal. Byl připraven akci ihned rozpustit, pokud by její účastníci porušovali zákon. K tomu ale nedošlo. Podle Dohnala vše probíhalo tak, jak mělo.

Z trasy pochodu už v pátek mizely koše, kontejnery nebo parkující auta, aby je účastníci akce a jejich odpůrci nemohli použít při případné šarvátce. "Ulice jsou zcela vyčištěné," hlásil hodinu po poledni z místa reportér MF DNES.

Odpoledne policisté omezili městskou hromadnou dopravu. Po 13. hodině policisté uzavřeli náměstí Svobody. Autobusy a trolejbusy, které jezdí v ulicích Havlíčkova a Tolstého, přestaly zastavovat u domu kultury ve směru do centra. Městská hromadná doprava touto zastávkou až do konce demonstrace pouze projížděla.

Desítky minut před avizovaným začátkem policisté uzavřeli také autobusové nádraží. Každý, kdo chtěl do tohoto prostoru vstoupit, se musel legitimovat. To se nelíbilo organizátorům pochodu, proto chtějí na postup policie podat stížnost.

, ,

Video