Etničtí Uzbekové se brání molotovy a tyčemi u města Oš na jihu Kyrgyzstánu (12. června 2010)

Etničtí Uzbekové se brání molotovy a tyčemi u města Oš na jihu Kyrgyzstánu (12. června 2010) | foto: AP

Jih Kyrgyzstánu ovládlo etnické násilí. Rusko do země poslalo výsadkáře

  • 5
Na jihu Kyrgyzstánu zesílily nepokoje mezi Kyrgyzy a Uzbeky. Střety si od pátku vyžádaly přes sto mrtvých a tisíc zraněných. Kyrgyzská vláda do oblasti vyslala další vojenské zálohy. Do nepokoji zmítané země dorazil prapor ruských výsadkářů.

Ruští vojáci se ale prý nezapojí do potlačení etnických střetů, jejich úkolem je ochránit ruskou základnu. "Úkolem jednotky je posílit obranu ruských vojenských zařízení a zajistit bezpečí zaměstnanců ruské armády a jejich rodin," citovala agentura Interfax anonymní zdroj z ruské armády.

Moskva už dříve odmítla výzvu kyrgyzské vlády, aby v oblasti nepokojů pomohli ruští vojáci.

Kyrgyzská vláda nařídila trvalý zákaz vycházení ve městě Oš, kde v pátek nepokoje vypukly. Ve městech Džalalabad a Oš bylo v noci na neděli znovu slyšet střelbu - stejně jako dvě předešlé noci. Jde o nejhorší etnické násilí mezi uzbeckou menšinou a Kyrgyzy v této bývalé sovětské republice za poslední dvě desetiletí.

Etničtí Uzbekové na hranic mezi Kyrgyzstánem a Uzbekistánem (12. června 2010)Zraněný etničtí Uzbek v nemocnici u města Oš na jihu Kyrgyzstánu (12. června 2010)

Kyrgyzské ministerstvo vnitra připustilo, že situace je složitá a napjatá. V Oši je mnoho domů a obchodů vypáleno. V oblasti není dostatek potravin a hrozí humanitární krize. Vláda rozšířila noční zákaz vycházení na celodenní. V sobotu nařídila částečnou mobilizaci a povolila armádě střílet na vzbouřence bez varování.

Bakijev odmítá podněcování násilí

Jih Kyrgyzstánu je baštou příznivců bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Bakijev byl počátkem dubna svržen lidovým povstáním. Biškek obviňuje z rozdmýchávání nepokojů Bakijeva, ten ale podněcování nepokojů ze svého běloruského exilu odmítl.

Etničtí Uzbekové se brání molotovy a tyčemi u města Oš na jihu Kyrgyzstánu (12. června 2010)

Násilí vyvolává obavy v Rusku i ve Spojených státech - obe země mají v Kyrgyzstánu vojenské základny. Washington využívá základny na kyrgyzském území k zásobování svých jednotek v Afghánistánu. Znepokojena je i sousední Čína.

V pondělí chce ale Rusko o situaci jednat v rámci Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kterou tvoří spolu s dalšími šesti postsovětskými republikami, mezi nimiž je i Kyrgyzstán. Rusové prozatím do Kyrgyzstánu poslali humanitární pomoc a pomáhají s evakuací některých lidí.

Mezi mrtvými je údajně i nejméně jeden pákistánský student. Dalších 15 prý rebelové v Oši zajali a požadují za ně výkupné. Kyrgyzstán je oblíben pro své levné školství u pákistánských zájemců o studium medicíny a strojírenství.

Mapa Kyrgyzstánu
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video