Nad americkou potravinovou pomocí pro KLDR visí otazníky. Pchjongjang si ji nepřeje. | foto: Profimedia.cz

Jídlo od vás nechceme, vzkázala vyhladovělá KLDR do Washingtonu

  • 55
Severní Korea odmítla potravinovou pomoc, kterou jí poskytují Spojené státy. Pět nevládních organizací, které se zabývají distribucí jídla pro Severokorejce, opustí zemi na konci března. OSN přitom odhaduje, že je na potravinové pomoci závislých asi devět milionů lidí, tedy skoro polovina obyvatel KLDR.

Americké ministerstvo zahraničí a nevládní organizace tvrdí, že KLDR svůj krok nijak nezdůvodnila. "Jsme skutečně zklamáni. Tohle nám nepomůže dostát smlouvě, kterou jsme s KLDR uzavřeli v roce 2008," upozornil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Wood.

Wood naráží na dohodu z loňského května, ve které se Washington s Pchjongjangem dohodly, že USA v příštích dvanácti měsících poskytnou Koreji půl milionu tun potravinové pomoci. Sto tisíc tun měly strádajícím Severokorejcům rozdělit nevládní organizace a 400 tisíc tun pomoci se mělo k obyvatelům komunistického státu dostat prostřednictvím potravinového programu OSN.

Fronta na jídlo v metropoli KLDR Pchjongjangu

Fronta před kioskem s potravinami v metropoli Pchjongjangu.

Spojené státy dosud stihly dodat komunistické zemi 169 tisíc tun pomoci. Zatím poslední lodní zásilka dorazila do KLDR v lednu a bylo v ní asi pět tisíc tun rostlinného oleje a směsi obilí a sóji.

KLDR docházejí zásoby, zemi hrozí hladomor

Wood zdůraznil, že potravinová pomoc rozhodně neslouží USA k vytváření nátlaku. "Tato humanitární pomoc skutečně nemá nic společného s šestistrannými rozhovory. Opravdu máme o ty lidi starost," řekl mluvčí.

Severokorejci obdělávají svá rýžová políčka

Jediným zdrojem obživy jsou pro Severokorejce rýžová políčka.

Severokorejské rozhodnutí navíc přichází v nejméně vhodný okamžik. Ve skladech totiž pomalu docházejí zásoby potravin z minulé sklizně a do další je ještě daleko. V tomto okamžiku jsou Severokorejci nejvíce odkázáni na potravinovou pomoc. OSN už v pondělí oznámila, že téměř sedm milionů lidí nedostalo jídlo, které zoufale potřebují.

"O ty lidi se velmi obáváme, protože může zavládnout opravdový hlad," upozornil britský mluvčí potravinového programu OSN Robin Lodge s tím, že na potravinové pomoci je dlouhodobě závislých devět milionů lidí.

Odmítnutí jídla zvýší napětí mezi USA a KLDR

Co je to hladomor, přitom KLDR dobře ví. V devadesátých letech, kdy ho vyvolaly přírodní katastrofy v kombinaci s chybným fungováním státní správy, zabil dva miliony Severokorejců. Od té doby je Severní Korea závislá na potravinové pomoci pro svých 23 milionů obyvatel.

Severokorejci si zaplavenými ulicemi severokorejského města Song odnášejí potravinovou pomoc od OSN

Severokorejci si odnášejí potravinovou pomoc OSN.

Odmítnutí programu ale může mít katastrofální důsledky i v politické oblasti. Poté, co KLDR ohlásila test své rakety dlouhého doletu, uzavřela kvůli vojenskému cvičení USA s Jihokorejci hranici a vypověděla smlouvy s jihem, je toto další krok, který zvyšuje napětí mezi vládou Baracka Obamy a severokorejskými předáky. - o testu severokorejské rakety si přečtěte zde

Zástupci KLDR, Jižní Koreje, Japonska, Ruska, Číny a Spojených států již několik let jednají o severokorejském jaderném zbrojním programu. Rozhovory se naposledy dostaly do slepé uličky, když Pchjongjang odmítl umožnit vývoz svého jaderného materiálu k testům do zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video