Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ke sjetí jezů je třeba povolení, nařizuje nová vyhláška. Vodáci se bouří

  • 405
Podle nové ministerské vyhlášky o splouvání jezů musí vodáci žádat o povolení správce jezů. Vodákům jinak za sjetí šlajsny hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Proti novince se bouří vodácké kluby, kanoisté i podnikatelé. Ministerstvo dopravy spolu s resortem zemědělství narychlo vymýšlejí opravu textu, aby v létě nemuseli vodáci přenášet lodě po souši.

Za vše může jedna věta v jednom z paragrafů vyhlášky, kterou vydalo ministerstvo dopravy loni v březnu. V ní stojí: „Na povrchových vodách, které jsou vodní cestou nesledovanou, je plutí přes jezy nebo jejich propustmi možné pouze se souhlasem jejich správce.“

Až do té doby byla praxe jiná: kde nebyly cedule zakazující na smrtelně nebezpečných jezech plutí kanoí či raftů, mohli lidé splout na vlastní odpovědnost. „Nová vyhláška je komplikace, protože nevíme, kdo je správce jezu, neexistuje žádná veřejná databáze, ne vždy jsou to jednotlivá povodí, a nevíme, koho bychom o souhlas žádali,“ vysvětluje Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který ministerstvo na nesmysl ve vyhlášce upozornil.

Jako první se vzpamatoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), když jej vodáci upozornili, co vlastně hrozí už od dubnových víkendů, na kdy je naplánováno na většině řek odemykání vod. „Tak jsme se s ministerstvem dopravy dohodli, že text vyhlášky bude upraven,“ oznámil nyní na svém facebookovém profilu Jurečka.

Nově by mohly stačit opět jen cedule

Nově by v textu mělo být, že přes jezy je možné plout pouze na vlastní nebezpečí, pokud to nebude zakázané vlastníkem jezu nebo cedulemi. Přesně to navrhovala i Státní plavební správa – umístit k jezům značky. „Správce vodní cesty by označil jezy, které jsou například nebezpečné a kde nechce splouvání povolit,“ naznačuje řešení prekérní situace ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Ministerstvo dopravy vedené Danem Ťokem (ANO), když se MF DNES o absurditu ve vyhlášce začala zajímat, sdělilo, že připravuje novelu. Vyhláška přitom platila už od loňského března, měli se jí tedy řídit i všichni vodáci, kteří se vydali na nejoblíbenější řeky, jako je Vltava, Sázava, Lužnice, Berounka, Morava, Dyje nebo Otava.

„Rádi bychom toto ustanovení upravili tak, aby vyhovovalo požadavkům bezpečnosti, ale neomezovalo rekreační plavbu,“ prohlásil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Důvod, proč ustanovení ve vyhlášce bylo, je podle informací MF DNES snaha ministerstev a státních úřadů vyvinit se z případných nehod na jezech.

Jak by v praxi vyhláška komplikovala vodákům život, pokud by ji nakonec ministerstva i přes sliby nezměnila, vědí dobře vedoucí dětských vodních skautů. Ti si jako jedni z mála všimli novinky už loni a pokusili se splnit byrokratické podmínky vyhlášky.

„Od Povodí Vltavy jsme dostali souhlas k plavbě přes jezy v úseku Sázavy z Týnce do Pikovic po třech týdnech od napsání žádosti. Kdybychom neplánovali s dostatečným předstihem, neměli bychom šanci vodácké akce legálně realizovat,“ popisuje své zkušenosti Jan Fischer z hlavního kapitanátu skautů na webu raft.cz.

Na českých řekách, které vodáci splouvají, je zhruba tisícovka jezů. Ročně se na nich utopí v průměru deset vodáků či plavců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video