Soudkyně Eliška Wagnerová opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009)

Soudkyně Eliška Wagnerová opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009) | foto: Radek Miča, MAFRA

Jezinkám nesmíte otevřít dveře, říká soudkyně Wagnerová

  • 111
Ani na skulinu nesmíme pootevřít dveře. Jinak dopadneme jako Smolíček, když otevřel jezinkám, varuje místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, když vysvětluje, proč soud zrušil zákon otevírající cestu k předčasným volbám.

Při odůvodnění verdiktu jste připomněli situaci v Německu za Výmarské republiky, kdy podobné nárazové zákony otevřely cestu k nástupu nacismu. Lze to srovnávat?
Ono je to prolamovaní základních náležitostí právního státu. A to máte jako se Smolíčkem a jezinkami. Také jezinky říkaly: Jenom prstíček tam strčíme. Ne! Tomu, co se nesmí a nemá, se nesmí otevírat dveře ani na skulinu, protože zkušenost nás učí, že je to cesta do pekel. To je význam této komparace, toho srovnání s předválečným Německem.

Důvodů pro zrušení zákona bylo víc. Který byl ten hlavní?
Bylo tam několik důvodů. Libovůle, nerespektovala se předem daná pravidla. Byl tam i moment toho nárazového zákona, nedostatek obecnosti a také námitka retroaktivity (zpětné platnosti, pozn. red.). Každý ze soudců dává důraz na jiný z těchto elementů. Ale já si skoro myslím, že tyto tři ve svém souhrnu tvoří onu intenzitu porušení principů právního státu. Což muselo vést k verdiktu, ke kterému jsme dospěli.

Nebojíte se po tomto rozhodnutí tvrdé reakce politiků? Tedy že poslanci začnou třeba znovu přemýšlet o kompetencích Ústavního soudu a vy doplatíte na toto rozhodnutí?
Kdybych se měla bát a vůbec, kdyby se soudce měl bát, tak by musel složit mandát. Soudcem můžete být jen v případě, když se cítíte být vnitřně absolutně svobodný. A pokud budu mluvit sama za sebe, mě ty silné řeči nijak neovlivnily. Vůbec ne.

Rozhodnutí soudu uniklo na veřejnost asi hodinu před vyhlášením. Jak je to možné? Pan předseda naznačil, že nešlo o únik, ale o pouhou spekulaci novinářů, neboť znalec rozhodování soudu mohl tento verdikt předvídat... Myslíte si to také?
Já se přikláním k té spekulační teorii. Ale víme, že jsou dnes různé technické možnosti, zařízení, která ani nemusí být v budově, stačí když jsou několik metrů od budovy a stačí otevřené okno. Ale považuji to spíš za velmi teoretickou možnost. My jsme přesvědčeni, že od soudců to neuniklo.

Považujete za reálné, aby proběhly volby v náhradním, tedy listopadovém termínu?
Mým úkolem nebylo posuzovat termín voleb. Bylo by nezodpovědné, kdybych se k tomu vyjadřovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video