Čtrnáctiletá Hawain strávila v zajetí Islámského státu měsíc a půl. Nyní žije v...

Čtrnáctiletá Hawain strávila v zajetí Islámského státu měsíc a půl. Nyní žije v uprchlickém táboře. | foto: Profimedia.cz

Jezídky pronásleduje trauma ze zajetí IS, pomůže jim psycholog z Německa

  • 31
Ženy z pronásledované minority jezídů si po nástupu Islámského státu zažily mnoho měsíců krutého trýznění. Islamisté je zneužívali jako otrokyně. Ani na svobodě se však nedočkaly klidu, trápí je psychické problémy a vzpomínky na teror. Pomoct jim má nové vzdělávací centrum, které financuje německé Bádensko-Württembersko.

Jezídské ženy a další oběti Islámského státu se dosud nemohly spolehnout na žádnou systematickou psychologickou péči. Nyní jim svitla naděje. Bádensko-Württembersko na konci února v Iráku otevřelo vzdělávací centrum pro aspirující psychology.

Paví národ jezídů

Jezídé věří, že svět stvořil Bůh, nyní však běh věcí ovlivňují andělé. Za jednoho z hlavních považují „pavího anděla“, jinak též Šajtána, který se objevuje v křesťanství i islámu. Tam je však považován za padlého anděla a je označován jako Satan. Pro jezídy je naopak ztělesněním boží moudrosti a dobra. Jezídové čelí vyhlazování po celou dobu své existence.

V Iráku je jich zhruba 500 tisíc, jednotlivé odhady se ale značně liší. Významné komunity jezídů žijí i v Sýrii a Turecku, v Evropě jich je nejvíc v Německu.

Etnicky jsou to Kurdové, sami se ale pokládají za zcela svébytný národ, který svůj původ dokonce neodvozuje od Evy, ale pouze od Adama - první muž a první žena totiž prý soutěžili, kdo dokáže počít sám. Výsledkem Adamovy snahy jsou údajně právě jezídové.

Jejich náboženství se v dnešní formě zformovalo pravděpodobně ve 12. století, zná křty, obřízku, kasty i reinkarnaci. Není možné k němu konvertovat, stejně jako pro jezídy není možné uzavřít sňatek mimo jejich náboženství.

Ti následně budou pomáhat obětem islamistů. Duchovním otcem projektu je německý psycholog Jan Kizilhan, který v minulosti pomohl více než tisícovce jezídských žen. Zařídil jejich převoz do Německa, kde jim poskytl psychologické poradenství, píše agentura AP.

Nový Institut psychoterapie a psychotraumatologie na univerzitě v Dahuku by měl za tři roky vycvičit nejméně 30 specializovaných lékařů. Pokud se program uchytí, univerzita plánuje jeho rozšíření na lokální vzdělávací zařízení, která by měl v následujících deseti letech vyprodukovat až tisíc nových psychoterapeutů.

Na severu Iráku aktuálně pracuje pouze 26 psychiatrů. V regionu přitom žije 5,5 milionu původních obyvatel a dalších 1,5 milionu uprchlíků a takzvaných vnitřně vysídlených lidí. Žádný z lékařů se navíc nespecializuje na psychotraumatologii.

Jak první speciální výuku v nové klinice absolvuje 17 žen a 13 mužů, kteří již mají za sebou mnoho let lékařské praxe. Najdeme mezi nimi muslimy, křesťany i jezídy.

Jednou z nich je Kurdka Galavedž Džafar Mohemmadová, která se narodila v Dahuku. „Irák se potácí od jedné války k druhé. Tentokrát ale čelíme tomu nejhoršímu. Proto chci pomoct,“ tvrdí 45letá žena. Dodává, že jezídské ženy, které přežily zajetí, často přišly o všechno.

Pošramocená duše jezídek

Perwin Ali Bakuová uprchla ze spárů Islámského státu před dvěma týdny. V zajetí byla dva roky. Traumat se možná nikdy nezbaví. I nyní, když slyší zvuk zabouchnutí dveří, se 23letá jezídka vyděsí. „Necítím se dobře. Nemohu spát, jsem neustále napjatá,“ popisuje.

Jezídského chlapce prodal IS k adopci, návrat k rodině všichni oplakali

Podobně na tom je také 39letá Gorwe. Deset jejích příbuzných se ze zajetí islamistů nikdy nedostalo. „Nikdy nezapomenu, jak nás prodávali, mlátili a šikanovali. Myslím na to pořád. Jak bych to mohla zapomenout?“ tvrdí.

Noční můra jezídů začala v srpnu 2014, kdy Islámský stát vtrhl do severoiráckého regionu Sindžár, který je domovem jezídů. Desítky tisíc lidí uprchly do hor. Mnoho týdnů zde jezídi žili v obklíčení islamistů. Spojené státy, Irák, Británie a Francie jim shazovaly potravinovou pomoc. Kurdským ozbrojencům se nakonec podařilo prolomit obléhání. OSN pronásledování jezídů považuje za genocidu.

Potvrzuje to i Kizilhan. „Mluvíme tady o velkém kolektivním traumatu. Mluvíme o genocidě. To je také důvod, proč musíme pomoct. Je to naše povinnost,“ míní. Sám je jezídského původu. Do Německa se přestěhoval s rodinou, když mu bylo šest let.

Město Dahuk, kde začne fungovat vzdělávací centrum pro psychology, se nachází na severu Iráku

Město Dahuk, kde začne fungovat vzdělávací centrum pro psychology, se nachází na severu Iráku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video