Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | foto: AP

Jestli chcete naše Romy, není to problém, vzkázal Sarkozy komisařce

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vzkázal lucemburské eurokomisařce Viviane Redingové, která kritizovala vyhošťování Romů z Francie, že je může přijmout ve své vlasti. Řekli to francouzští senátoři po obědě s prezidentem. Kritizovaná Francie mezitím získala podporu Itálie.

"Řekl, že pokud si Romy Lucemburčané chtějí vzít, není to žádný problém," řekl senátor vládního Svazu pro lidové hnutí Bruno Sido s tím, že podle Sarkozyho Francii nelze vůbec nic vyčítat. "Naše politika je dobrá a je skandální, že Evropa se takto vyjadřuje o tom, co Francie dělá," citoval senátor prezidenta země galského kohouta.

Sidův kolega Michel Houel potvrdil, že Sarkozy v kostce řekl, že "bychom byli velmi šťastni, kdyby také Lucembursko mohlo přijmout několik Romů".

Evropská komisařka pro spravedlnost a lidská práva Viviane Redingová ostře zkritizovala Francii kvůli problematice deprtace Romů (14. září 2010)Francouzský prezident tak reagoval na rozhořčenou eurokomisařku Viviane Redingovou, kterou v úterý nadzvedl ze židle nově vydaný francouzský oficiální oběžník o vyhošťování Romů (více zde).

"Lidé by neměli být vyhošťováni z členské země EU kvůli příslušnosti k jisté etnické menšině," uvedla v Bruselu a Francii pohrozila právními kroky. "Myslela jsem, že Evropa už po druhé světové válce nebude svědkem podobné situace."

Trpělivost má svoje meze, zlobí se Francie

Zastřené přirovnání k nacistickým praktikám ale Francii rozlítilo. Státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche označil její slova za "nevhodné pochybení" a řekl, že se státem, jako je Francie, takto nelze hovořit. "Trpělivost má své meze," prohlásil.

I vládní mluvčí Luc Chatel po schůzi vlády za Sarkozyho předsednictví řekl, že "srovnávat dnešní situaci s tragickým obdobím našich dějin je nepřípustné".

ZNIČILI NÁM PŘÍVĚs, ALE NEodejdeme

Reportérka MF DNES hovořila ve Francii s Romy

Někteří však s komentářem eurokomisařky souhlasí. Podpořil ji kupříkladu předseda Komise José Barosso. Řekl, že pokud jde právní kroky vůči Francii, má Redingová plnou podporu jak Komise, tak i jeho osobní. "Redingová nechtěla dělat paralelu mezi obdobím druhé světové války a dneškem," podotkl šéf Komise.

Němci jsou s Lucemburskem, Italové s Francií

Také mluvčí německé vlády Steffen Seibert prohlásil, že Redingová měla na svá slova plné právo.

Dodal ovšem, že "taková prohlášení jsou někdy užitečnější, když jsou co do tónu uměřená". Zdůraznil ale, že právo na svobodný pohyb po zemích EU je bezpodmínečné a že není povolena žádná diskriminace menšin.

Paříž v létě začala ve větší míře vyhošťovat rumunské a bulharské Romy, kteří se po tříměsíčním legálním pobytu ocitli ve Francii bez potřebných prostředků a povolení, jež vyžaduje zákon. Zdůvodnila to také bezpečnostními ohledy.

Podpora Francii ale zaznívá z Apeninského poloostrova. Šéf delegace italské vládní Ligy severu v Evropském parlamentu Mario Borghezio obvinil Redingovou, že káže Francii opak toho, co dělá její rodné Lucembursko.

"Lucemburská policie rozvěsila po samoobsluhách výzvy, aby se nic nedávalo žebrákům, a pokud jsou těmito žebráky cizinci, jsou okamžitě vypovězeni," tvrdí poslanec Borghezio.

"Paní Redingová by byla udělala líp, kdyby o záležitosti jednala v soukromí s francouzskými představiteli, místo aby se vyjadřovala veřejně, jak to udělala," přisadil si italský premiér Silvio Berlusconi, jehož je Liga severu spojencem.

Itálie už loni v červenci začala rušit romské tábory hlavně kolem Říma a stěhovat Romy do nových kolonií, kde mají k dispozici bydlení i služby a kde jsou v ulicích hlídky policie.

Sarkozy má s námi problém, míní lucemburský šéf diplomacie

Sarkozyho návrh okomentoval i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, kterému se vůbec nelíbí. Podle něj Redingová "nemluví za Lucembursko a ze země ani nedostala žádné pokyny. To, že Nicolas Sarkozy směšuje státní příslušnost komisařky a Lucembursko, je něco zlovolného," řekl ministr dotčeně a dodal, že "ví, že Nicolas Sarkozy má s Lucemburčany problémy, ale i tak nelze věci přehánět".

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video