Ještěd patří k nejznámějším českým stavbám.

Ještěd patří k nejznámějším českým stavbám. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hasicí přístroje vybuchly pod svačícími lidmi. I to je historie Ještědu

  • 2
Od otevření horského hotelu a vysílače na Ještědu uplynulo právě čtyřicet let. Stavba jednoho z nejznámějších symbolů Česka dala dělníkům pořádně zabrat a byla pro ně těžkou zkouškou. Popisují ji sice jako krásnou práci, zažili ale i výbuch, který pohnul celým patrem.

"Na Ještěd přesto vzpomínám rád. Stále se scházím s kolegy, kteří byli u toho, kdy horský vysílač a hotel vyrůstal," říká Jaroslav Morávek.

V létě 1973 mu bylo necelých čtyřicet let a dělal ředitele závodu Pozemních staveb Liberec, který legendární Hubáčkův hyperboloid převáděl z projekčních výkresů do železobetonové a plastové skutečnosti.

U položení slavnostního kamene hrály na konci července 1966 lesní rohy. Morávek však vzpomíná i na jinou "muziku", jež na Ještědu zazněla.

Tlaková vlna pohnula celým patrem

"Vybouchla nám tam baterie požárních přístrojů," prozrazuje letitý malér bývalý ředitel. "Explodovala pod betonovým ochozem, na němž právě svačili dělníci. Nic se jim naštěstí nestalo, ale tlaková vlna pohnula celým patrem a museli jsme ho opravit."

Více než tisíc metrů vysoká hora ukazovala stavbařům hlavně v zimě svou nemilosrdnou tvář. "Podmínky pro práci tam byly někdy opravdu tvrdé," upozorňuje Morávek.

Na druhou stranu se daly na Ještědu zažít nádherné chvíle. Při inverzi se Liberec topil v mlze, zatímco staveniště na vrcholu hory zalévalo slunce.

Liberecké noviny Vpřed v roce 1973 uváděly, že práce na Ještědu komplikovaly vítr o rychlosti přes osmdesát kilometrů za hodinu, mlha i vánice. "Zpočátku se dalo pracovat pouze sedm měsíců v roce," stojí v listu.

Komunistické noviny oslavovaly 13. července 1973 vzornou práci dělníků a techniků na Ještědu. Velkou pozornost věnovaly rovněž funkcionářům KSČ, jejichž přítomnost "ozdobila" slavnostní otevření legendárního vysílače a hotelu.

Uvedly však také řadu zajímavých údajů. Víte vůbec, že Hubáčkům rotační hyperboloid přechází ve věži do tvaru válce o průměru 1,82 metru? A že má Ještěd deset podlaží? A že měří více než 90 metrů?

Redaktor Jaroslav Tvrzník v roce 1973 napsal: "Ani ceny v hotelu nebudou horentní, jak tvrdí zlí jazykové. Spíše naopak."

A jaká je nová doba? O dvě generace později nabízí hotel Ještěd polévku za 49 korun, smažený kuřecí řízek za 148 korun a dvacet dekagramů vařených brambor za 34 korun.

Balený čaj vyjde na 34 korun a za půllitr Pilsner Urquell dáte 39 korun. V pátek a v sobotu zaplatíte za dvoulůžkový pokoj se snídaní 2 150 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video