Z projektu Příběhy 20. století - Luboš jednorožec

Z projektu Příběhy 20. století - Luboš jednorožec | foto: Post Bellum

Ještě jsme ve válce, tvrdí komiks Příběhy 20. století, jemuž se dá věřit

  • 0
Třináct komiksových výtvarníků, třináct příběhů. Všechny sledují jediné téma. Kniha Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vykresluje osudy skutečných lidí, ukazuje zákulisí totalitních režimů a jejich dopad na životy jednotlivců. Epizody se zakládají na svědectví pamětníků, s nimiž se čtenář seznamuje na konci každého příběhu.

Soubor Ještě jsme ve válce vznikl ve spolupráci nakladatelství Argo s Ústavem pro studium totalitních režimů a organizací Post Bellum, která pracuje na projektu Paměť národa. Již od roku 2001 tato organizace natáčí rozhovory s pamětníky; následně je publikuje na vlastním internetovém portálu. Právě z těchto vyprávění vznikly scénáře, jichž se ujali čeští a slovenští výtvarníci.

Z projektu Příběhy 20. století - Gestapácké razítko

Příběhy 20. století dokazují, že komiks lze použít jako dokumentační médium stejně dobře, jako například film nebo literaturu, aniž by docházelo k umenšování tématu a podání nebo k parodii. Zatímco během totalitních režimů sloužily kreslené příběhy propagandě nebo byly úplně vytlačeny z kulturního a společenského života, dnes komiks dokazuje, že dokáže se silným účinkem podat i ta nejvážnější témata.

Obal knihy Ještě jsme ve válce - příběhy 20. století

Zadní strana obalu knihy Ještě jsme ve válce - příběhy 20. století

Komiks Ještě jsme ve válce se nevěnuje pouze druhé světové válce, nýbrž i válce studené - prostředí komunistického kriminálu či státní bezpečnosti. V galerii postav tak narazíme na známé osobnosti jako je František „Čuňas“ Stárek, který za normalizace vydával samizdatový časopis Vokno, ale i na „bezejmenné“ lidi, jimž válka zásadně změnila život.

O knize

Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století

Editoři Jana Fantová a Jan Polouček

Nakladatelství Argo, občanské sdružení Post Bellum, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2011, 184 stran, doporučená cena 345 korun.

Silně dokumentární charakter tohoto komiksového svazku podporuje stručná legenda připojená ke každému příběhu. Ta čtenáře seznamuje s postavou vypravěče, jeho přístupem k životu a ukazuje, jak se dokázal s traumatickými zážitky vyrovnat. Zdeněk Mikš líčí svůj neúspěšný pokus uprchnout v ukradeném letadle na Západ. Generál Tomáš Sedláček popisuje, jak byl po nástupu komunismus odsouzen k doživotí. Jiřina Tvrdíková vzpomíná na utrpení v sibiřském lágru, kam se dostala bez sebemenší viny. Stránky plní bolest, síla a občas až absurdní situace, které byly v totalitních režimech na denním pořádku.

Z projektu Příběhy 20. století - V rodinném táboře

Z projektu Příběhy 20. století - Poslední let

Z projektu Příběhy 20. století - Ochranný dohled

Vyprávění pamětníků do podoby scénáře upravili Mikuláš Kroupa, Adam Drda a David Bartoň. Důležitou roli pochopitelně hraje výtvarná podoba knihy. Kresebné části se zhostili komiksoví tvůrci Branko Jelinek, Jan Bažant, Miloš Mazal, Vhrsti, TOY_BOX a další. Oslovení různorodých kreslířů se ukázalo jako strategický tah, který komiksu dodal energii a vyzvedl různé osobní přístupy k tématu. Každý příběh má vlastní atmosféru a formu; některý komiks je černobílý, jiný barevně stylizovaný, další kolorovaný. Ne všechny zastoupené výtvarné příspěvky jsou si rovny. Nad ostatní tvůrce co do míry invence vystupují Tomáš Kučeřovský a Václav Šlajch. Kučeřovský efektně pracuje se symbolem ptačí masky ve spojení s udavačstvím. Šlajch využil jména hlavního hrdiny – Luboše Jednorožce - a zvolil převtělení jednotlivých hrdinů do zvířat, čímž akcentoval symboliku jednotlivých rolí ve společnosti. Právě Šlajch a Kučeřovský se také jako jediní spolehli na komiksové bubliny. V ostatních příbězích se čtenář seznamuje s kontextem skrze popisky děje doplňující jednotlivá okénka.

Z projektu Příběhy 20. století - Hurvínkovy příhody

 Na české scéně se dokumentární komiks zatím hledá těžko. Konečně se tedy objevilo dílo spoujující svědectví doby s atraktivní formou a se smysluplným poselstvím. Dramatické příběhy nutí k zamyšlení a vyvolávají zvědavost dozvědět se víc. Knize Ještě jsme ve válce s podtitulem Příběhy 20. století totiž podněcuje touhu po osudech obyčejných lidí, kteří se stali hrdiny. I když by si často sami přáli, aby se hrdiny nikdy stát nemuseli.


Video