Hnízděn sokolů sledují ochránci přírody díky moderním fotopastem.

Hnízděn sokolů sledují ochránci přírody díky moderním fotopastem. | foto: Lesy ČR

Jesenickým sokolům vidí ochránci do hnízda. Střeží je před predátory

  • 14
Lepší přehled o průběhu hnízdění sokolů v jesenických lesích mají díky fotopastem ochránci přírody. Jednomu z párů díky nim vidí přímo do hnízda s vejci. Od loňska se tamní sokolí populace rozrostla o dvaadvacet mláďat, spočítali ornitologové.

„Ornitologové během loňského monitoringu zjistili, že ne každé hnízdění sokolů dopadne úspěšně. To byl také jeden z důvodů, proč se letos rozhodli více využít moderní techniku a instalovali přímo k hnízdům fotopasti s okamžitým přenosem dat,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Díky fotopastem mohou sokoly sedící na vejcích pravidelně kontrolovat, zkoumat, jak se ptáci střídají při zahřívání snůšky i jak jsou aktivní v noci.

„Předpokládáme, že se nám tímto způsobem podaří také odečíst některé kroužkované ptáky,“ uvedl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Sokoli většinou snášejí do hnízdní kotlinky na skalní římse - zpravidla dvě až čtyři vejce. Některé páry využívají i starší krkavčí hnízda postavená na skalách. „U snůšky s pěti vejci je jedna z fotopastí umístěna letos vůbec poprvé,“ podotkla Jouklová.

Před predátory - výrem, krkavci, kunou i člověkem - chrání sokoly také lesníci. Negativní dopad na hnízdění sokolů však může mít také třeba extrémní nepřízeň počasí, špatná potravní nabídka či úhyn jednoho z páru.

„Ornitologové proto prosí návštěvníky hor, aby respektovali omezení na některých místech výskytu sokolů a hnízdící ptáky nerušili. Místa jsou označena informačními cedulemi a výstražnou páskou,“ dodala Jouklová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video