Jesenický útočník se vrátil z nemocnice

  • 80
Jeden z mladíků, který v Jeseníku znovu napadl Romy, se pokusil o sebevraždu. Martin Stiskala se chtěl otrávit. Přiotráveného mladíka našla v úterý odpoledne jeho matka. Lékaři jesenické nemocnice ho už propustili do domácího ošetřování.

"Toho muže jsme v nemocnici ošetřili. Více vám ale neřeknu," uvedl jeden z lékařů nemocnice, který odmítl uvést své jméno a jakékoliv další podrobnosti.

Stiskala ani jeho rodina se k věci nechtěli vyjadřovat. "Pokud něco chcete vědět, obraťte se na oddělení policie v Jeseníku," sdělil mladíkův otec Jan Stiskala.

Manžele Žigovy sebevražedný pokus Stiskaly překvapil. "Neřekl bych, že člověk, který je schopen takové krutosti, jaké se se svými kumpány na nás dopustil, si může sáhnout na život. Asi se v něm hnulo špatné svědomí," míní Jan Žiga.

Podle něj může mít Stiskala také strach z pobytu za mřížemi. Státní zastupitelství totiž kauzu, která trojici útočníků vynesla jen podmíněné tresty, vrátilo znovu před soud. "Věřím, že příště už bude soud spravedlivý a pošle Stiskalu i další dva za mříže," uvedl Žiga.

Stiskala se pokusil o sebevraždu krátce poté, co se svými kamarády v úterý zaútočil na ulici na další Romy – manžele Džugovy s pětiletým synem. "Byli jsme pro ně jako zvěř," zlobil se krátce po útoku Bartoloměj Džuga.

S manželkou a chlapcem šli ulicí, když potkali vyholené mladíky. "Začali po nás házet sníh, nadávali nám do černých sviní a vyhrožovali zabitím. Vypadalo to, že své výhrůžky myslí vážně, tak jsme utekli," popsal kauzu Džuga, jenž mezi útočníky poznal také Stiskalu, který se již dříve podílel na útoku na manžele Žigovy.

To, že mezi mladíky, kteří napadli Džugovy, byl i Stiskala, potvrdil také ředitel jesenické policie Tomáš Kužela. Policie kvalifikovala úterní útok jako trestný čin výtržnictví. - více zde

Za sebevraždou je zřejmě strach
Vyšetřování a obava z dalšího postihu nakonec zřejmě přimělo Stiskala k pokusu o sebevraždu. Podle odborníků mohlo však v tomto případě jít o takzvanou demonstrativní sebevraždu.

"Mám pocit, že šlo skutečně o demonstrativní neboli účelovou sebevraždu," míní olomoucký psycholog Lubomír Smékal, podle kterého se lidé o tento typ sebevraždy pokoušejí pouze v případě, když vědí, že je někdo brzy najde a zachrání.

"Je to v podstatě takový nátlak na jejich okolí, kdy se u svých blízkých snaží vyvolat pocit viny. Je to nejlepší cesta k manipulaci a ovládnutí druhých," dodává Lubomír Smékal.

Osmnáctiletý Martin Stiskala společně s dvaadvacetiletým Petrem Blajzem a jednadvacetiletým Martinem Jašem vloni v červnu opilí vnikli do bytu romské rodiny Žigů. Těhotné Lydii Žigové rozbili dlažební kostkou hlavu tak, že oslepla na jednoho oko a jejímu muži Janovi pořezali střepem láhve tělo i obličej.

Za útok na romské manžele si nakonec odnesli tři mladíci z Jesenicka podmíněné tříleté tresty. Okresní soud v Jeseníku je totiž uznal vinnými z pokusu trestného činu ublížení na zdraví a z porušování domovní svobody. Motivem činu byla rasová nesnášenlivost. - více zde

Tím však celý případ ještě neskončil. Krajské státní zastupitelství v Ostravě tento týden rozhodlo, že jejich podřízení z Jeseníku navrhovali příliš nízké tresty. - více zde

"Po přezkoumání jesenického případu jsme dospěli k závěru, že je na místě odvolání a požadavek na přísnější postih," řekl Vít Kasík, náměstek krajské státní zástupkyně.

Na lavici obžalovaných usedli (zleva) Petr Blajze, Martin Jaš a Martin Stiskala, kteří podle obžaloby v Jeseníku napadli romské manžele Žigovy a zranili je. (5. ledna 2004)

,

Video