Židovská čtvrť Ramot leží z větší části ve Východním Jeruzalému, který byl v...

Židovská čtvrť Ramot leží z větší části ve Východním Jeruzalému, který byl v roce 1967 okupován Izraelem a poté se stal součástí hranic Jeruzaléma (22. ledna 2017) | foto: Reuters

Jeruzalém postaví v arabské části města přes 560 bytů pro osadníky

  • 128
Jeruzalémská radnice v neděli schválila stavební povolení pro více než 560 bytů pro Židy ve východní části města. Úřad s vydáním povolení čekal, až skončí vláda amerického prezidenta Baracka Obamy, která byla proti rozšiřování židovské výstavby v arabských částech města.

Očekává se, že nová vláda v USA bude k výstavbě vstřícnější. Palestinci v rozhodnutí vidí rukavici hozenou Radě bezpečnosti OSN. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli telefonicky hovořil s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Nové povolení se týká 566 bytů ve čtyřech čtvrtích východního Jeruzaléma. Tuto část města obývají hlavně Arabové a Palestinci počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli navyšování židovské populace v této části města.

Trump během rozhovoru pozval Netanjahua ke schůzce. Ta by se měla konat v únoru ve Washingtonu, uvedl v prohlášení Netanjahuův úřad. Bílý dům v prohlášení potvrdil Trumpovo pozvání pro Netanjahua a uvedl, že oba státníci se dohodli, že budou pokračovat v těsných konzultacích o regionálních tématech, jako je „hrozba představovaná Íránem“. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle prohlášení Netanjahuova úřadu diskutovali o jaderné dohodě s Íránem, mírovém procesu s Palestinci a dalších otázkách. Trump podle informace Bílého domu zdůraznil Netanjahuovi, že izraelsko-palestinský mír mohou dojednat pouze přímo obě strany.

Rozhovor oba státníci označili za vřelý. Netanjahu v telefonátu podle prohlášení svého úřadu „vyjádřil přání těsně spolupracovat s prezidentem Trumpem na vypracování společné vize dosažení pokroku na cestě k míru a bezpečnosti v regionu, bez jakýchkoliv rozporů mezi Spojenými státy a Izraelem“.

Izrael východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, obsadil v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde žije v židovských osadách několik set tisíc lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video