Jericho

Jericho | foto: Profimedia.cz

Jericho slaví 10 tisíc let od vzniku. Přitáhne to turisty, doufají Palestinci

  • 354
Jedno z nejstarších měst světa Jericho slaví neobyčejné výročí, a sice 10 tisíc let od svého založení. Dnešní datum pro začátek oslav vybrali i kvůli jeho symbolice Palestinci, na jejichž území biblické místo leží. Slavnostmi hodlají přitáhnout pozornost světa a nakopnout ožívající turismus na Západním břehu.

Nápad velkolepě oslavit "narozeniny" jednoho z nejstarších měst vyvstal po úspěšných oslavách na přelomu milénia. Palestinci skrze ně připomínali světu, že právě na jejich území leží Betlém a Chrám narození páně, který stojí na místě údajného rodiště Ježíše Krista.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Tehdejší palestinský předák Jásir Arafat se tak podle televize BBC snažil o dvě věci: přilákat k palestinskému území oči celého světa a tím podpořit úsilí o vznik palestinského státu a kromě toho přilákat turisty.

A o zahraniční cestovatele jde i v případě Jericha, píše například agentura AP. "Tahle oblast má obrovský potenciál, který čeká na objevení," uvedl ministr turismu palestinské samosprávy Chulúd Dajbes.

Palestinci proto plánují vylepšit místní infrastrukturu i restaurovat historické památky. Příkladem toho prvního je mimo jiné plán na turistický resort u Mrtvého moře a kromě něj by na Západním břehu Jordánu rádi měli vlastní letiště - to by mělo být právě v Jerichu.

Lanovka na Horu pokušení nedaleko Jericha (5. října 2010)

Lanovka na Horu pokušení nedaleko Jericha (5. října 2010)

Ne vše je ale jen ve fázi plánů, například v roce 1999 ulehčila výstup na Horu pokušení nová lanovka. Jenže rok na to vypukla takzvaná druhá intifáda - palestinské povstání proti Izraelcům - a s turismem byl na nějakou dobu konec.

Turisté a Západní břeh

Palestinská území navštívilo od začátku roku 1,5 milionu zahraničních turistů, což je dvakrát více než za stejné období loňského roku. Z toho půl milionu lidí našlo cestu i do Jericha, což ho činí druhou turisticky nejpopulárnější destinací na Západním břehu Jordánu (první je Betlém). zdroj: Palestinské ministerstvo turismu

Třeba lanovka kvůli povstání v roce 2004 přestala úplně jezdit a do Jericha mohli jen místní, řekl agentuře AFP Kamel Sinokrot z místního turistického centra. Situace se uvolnila až o rok později. A návštěvníci se do jednoho z nejstarších a nejníže položených měst na světě následně začali opět vracet.

S uklidňující se situací v regionu jich začalo také přibývat. Zatímco v roce 2005 jich do biblického města dorazilo 50 tisíc, loni už to bylo 800 tisíc. A letošek vypadá ještě lépe. Jen na lanovce zaznamenali nárůst návštěvníků o 42 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Neděli na oslavy 10 tisíce let let od založení Jericha Palestinci vybrali schválně, kvůli magičnosti data - 10. 10. 2010. A od slavností si slibují další nakopnutí oživajícího turismu.

Jenže oslavy, které by měly pokračovat až do roku 2011, nakonec nebudou tak velkolepé, jak se plánovalo, píše AFP s tím, že třeba zbrusu nové muzeum otevřou místo plánované neděle až ve středu. Prostě se to nestihlo.

Jericho

Je jedno z nejstarších měst na světě s nepřetržitým osídlením. Nejstarší archeologické nálezy se datují do období kolem roku 9 tisíc let před naším letopočtem. Město patří mezi nejníže položená (a zároveň osídlená) místa planety. Kolem roku 1550 před naším letopočtem bylo zničeno, důvodem mohlo být zemětřesení nebo jeho dobytí. Známý je biblický popis událostí: Jozue se svým vojskem šest dní denně pochodoval kolem města s "archou úmluvy" a kněží přitom troubili na beraní rohy. Sedmý den po sedmi kolečcích kolem Jericha vydalo vojsko válečný pokřik, při němž se zdi města zhroutily.

Obraz z 15. století, na němž je znázorněno biblické vysvětlení zničení Jericha

Novodobé Jericho se nacházelo až do takzvané Šestidenní války v roce 1967 na území Jordánska. Poté je ale společně se Západním břehem Jordánu zabral Izrael. V roce 1994 se stalo jedním z prvních měst, kterou židovský stát na základě mírové smlouvy z Osla předal palestinské samosprávě. V současné době v něm žije asi 20 tisíc obyvatel. zdroj: wikipedia.org


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue