Muž oplakává mrtvé civilisty v syrském městě Douma, zabité při údajném chemickém útoku.

Muž oplakává mrtvé civilisty v syrském městě Douma, zabité při údajném chemickém útoku. | foto: AP

Mám důkaz, že chemický útok v Sýrii nahráli rebelové, tvrdí řádová sestra

  • 71
Matka představená Anežka Marie žijící v Damašku se kromě svých běžných povinností věnovala i shromažďování důkazů, které mají usvědčit syrské rebely ze spáchání chemického útoku 21. srpna. Svoji zprávu poskytla OSN v Ženevě a použil ji i ruský ministr zahraničí Lavrov. Expert tvrdí, že materiál nic nedokazuje.

Původem libanonská jeptiška žije v klášteře na severu Damašku už několik desetiletí. Když začala pozorně sledovat záběry dávících se lidí po zásahu sarinem, všimla si některých nesrovnalostí a začala pátrat podrobněji, informovala britská stanice BBC. Posléze přišla s tvrzením, že hrůzné scény umírajících a mrtvých lidí po vdechnutí plynu jsou zinscenované syrskými rebely.

Svůj názor podkládá vyčerpávajícím seznamem videomateriálů ze dne útoku. Tvrdí například, že tělo stejného dítěte lze vidět na několika různých záběrech ze zcela jiných míst (celá studie Anežky je ke zhlédnutí zde). 

"Proč by tělo jednoho dítěte přenášeli na tolik různých míst?" ptá se matka představená. "Je to důkaz. Nemohu se sice stavět do role vyšetřovací komise, ale pro mě je to jasné. Existují jednoznačné důkazy, že došlo k manipulaci s těly mrtvých," dodala přesvědčeně.

Děti bez rodičů

Svůj názor však řeholnice podkládá i dalšími argumenty. Tvrdí například, že Ghúta - zasažená oblast východně od Damašku - byla v době útoku vlivem předchozích bojů vylidněna. "Jak je tedy možné, že zde najednou vidíme tolik obětí? Proč je na záběrech tolik dětí bez rodičů? Kam se poděly rodiny?" nepřestává se ptát. S podezřením pohlíží také na nepřirozeně nízké počty žen na záběrech a táže se, proč existuje tak málo důkazů o pohřbech obětí. 

Ve svém shrnutí pak Anežka nabízí rozuzlení celého případu. Na záběrech tragédie prý můžeme vidět ženy a děti unesené rebely z oblastí, které obývají provládní alávité (menšina muslimů hlásící se k šíitské větvi islámu). 

"Některé rodiny, jimž rebelové unesli blízké, nás kontaktovaly s tím, že děti prezentované na záběrech jako oběti útoku, jsou ve skutečnosti jejich vlastní potomci," řekla jeptiška.

Všechno, co Anežce přijde podezřelé, lze vysvětlit, říká expert

"Pro závěry, k nimž řeholnice dospěla, neexistuje opodstatnění," řekl BBC Peter Bouckaert z organizace Human Rights Watch (HRW). Zdůraznil, že Anežka není profesionálním forenzním analytikem a podotkl, že nenašel jediný doklad zmanipulovanosti záběrů. Velké množství mrtvých dětí vysvětluje tím, že obvykle spí po početnějších skupinách v přízemích domů, kde sarin působil silněji než ve vyšších patrech.

Za pochopitelné také považuje posmrtnou manipulaci s těly, která záchranáři převáželi do nemocnic. "Těla se rovněž vozila k omytí před pohřbením. Navíc byla HRW celou dobu v kontaktu s rodinami unesených alávitů a ani jednou se nestalo, že by své příbuzné na videích někdo poznal," dementoval Anežčino tvrzení Bouckaert.

BBC se domnívá, že by za spornými závěry sestry Anežky mohla být obava z pádu režimu Bašára Asada. Podle sestry je pravděpodobné, že by se v případě vítězství opozice situace křesťanů v Sýrii výrazně zhoršila. "Cestovala jsem po oblastech kontrolovaných rebely. Panuje tam totéž, co v Afghánistánu. Islámské soudy zde rozhodují, jestli lidem useknou hlavu, rozsekají je na kusy nebo nechají znásilnit," řekla emotivně na konci rozhovoru.

Takhle zachytily kamery utrpení obětí chemického útoku v Sýrii:

8. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video