Vladimír Balaš, v 90. letech první děkan plzeňské právnické fakulty

Vladimír Balaš, v 90. letech první děkan plzeňské právnické fakulty | foto: ČTK

Jen přežívali, kritizuje učitele na plzeňských právech exděkan Balaš

  • 7
Před 20 lety Vladimír Balaš pomáhal právnickou fakultu v Plzni založit a vybudovat. "Je mi z toho smutno," říká nyní, když má fakulta přijít o magisterské obory a de facto zaniknout. Renomovaný právník, který byl děkanem školy v letech 1993 až 1999, přikládá velký díl viny členům učitelského sboru, kterým podle něj na škole nezáleželo.

První děkan fakulty je přesvědčen, že dvě třetiny učitelů nepochopily, jak má vypadat standardní škola. Obává se, že si mnozí pedagogové nepřipouštěli, do jak velkých problému se fakulta dostala za vedení Milana Kindla a Jaroslava Zachariáše. Právě ti stáli ve vedení školy, když se na ní pěstovala protekce a byli přijímáni takzvaní rychlostudenti.

"Dvě třetiny pedagogického sboru mě zklamaly. Neměly dostatečnou sebereflexi. Narozdíl od mnohých studentů, kteří v posledním období školu drželi a například volili úplně jinak do akademického senátu," uvedl.

Vladimír Balaš se domnívá, že někteří lidé, kteří ovládli fakultu po odchodu reformátorů kolem Jiřího Pospíšila a Karla Eliáše, škole škodili. "Určitě neměli žádnou vizi a cíl školu reformovat a udělat z ní dobrou právnickou fakultu. Myslím, že jim záleželo jen na přežívání," zamýšlí se Vladimír Balaš.

"Chtěli mít jen pohodlí a klid"

A v čem vidí zakladatel plzeňských práv motivaci k blokování reforem na škole? "Někteří lidé prostě chtěli mít pohodlí a klid. Je sice pravda, že občas mohl být na fakultě problém v komunikaci, ale pokud někdo nechce komunikovat, pak je to jedno," hodnotí Balaš.

Bývalý první děkan právnické fakulty si myslí, že situaci na škole mělo víc hlídat vedení Západočeské univerzity. To mělo podle jeho představ prosadit delší působení reformátorů. "Univerzita měla tu školu prostě vzít do správy a ať se děje, co se děje, měli nechat dva nebo tři roky pracovat reformní tým. Teprve potom se měly nastolit standardní postupy, jako jsou akademické volby," uvádí Balaš. Ten je přesvědčen, že právě výsledky voleb do akademického senátu školy, ve kterých reformátoři neuspěli, dokládají, že mnozí zaměstnanci fakulty nechápali, v jak vážné situaci škola je.

Vladimír Balaš se domnívá, že právě vedení univerzity by mělo ještě rychle podniknout akci na záchranu potápějící se fakulty. "Měli by se domluvit s lidmi kolem Karla Eliáše a také se zástupci akreditační komise a pokusit se vrátit to ještě jednou zpátky. Možná to ještě není úplně ztracené," uvažuje Vladimír Balaš.

Ten doufá, že pokud škola přece jenom zanikne, studenti nebudou mít problémy dostudovat a nevěří, že by pak měli potíže kvůli pomyslnému cejchu z plzeňských práv. "To nehrozí. Jinde studenty posuzují podle toho, jestli umí a nikdo nezjišťuje, odkud přišli. Mnoho studentů z Plzně si navíc zaslouží úctu a respekt za to, co na škole prosazovali, za to, jak za ni bojovali," konstatoval Balaš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video