Jen hlupák považuje kulturu za „vyžírku“

  14:06
Nynější neklidné dny v pražské kultuře poukazují k daleko širším souvislostem, než je provoz neziskových organizací.
K protestům se připojil i Miroslav Táborský (na snímku s rodinou).

K protestům se připojil i Miroslav Táborský (na snímku s rodinou). | foto: ČTK

V Praze i v celém Česku je na kulturu stále častěji nahlíženo jako na žebráka, který je ekonomice pouze na obtíž a odmítá akceptovat princip neviditelné ruky trhu. Vyspělé západní státy přitom dokazují opak - kultura a tvůrčí odvětví jsou spolutahounem nejedné ekonomiky, významně přispívají k růstu HDP, zaměstnanosti, ale hlavně zvyšují atraktivnost regionů a měst, stejně jako kvalitu života v nich.

Za čím jezdí turisté?
Situaci v české kultuře se divím už docela dlouho, ovšem rozhodnutí místních politiků mě poslední dobou udivují ještě více. V minulých dnech jsem u Obecního domu v Praze zahlédla hned tři různé plakáty pražského magistrátu, na nichž se skví pražské památky se sloganem "Praha - město kultury". Zřejmě na důkaz, že památky jsou důležitější než živé umění. Jenže pouze památky nestačí ani k přízni turistů, natož ke kulturnímu životu města. V Edinburghu, v Montrealu, v Seville, v Avignonu, v Kasselu a v mnoha dalších městech dávno pochopili, že turisté se opakovaně vracejí kvůli zajímavým festivalům, divadlům, filharmoniím a akcím v ulicích měst, kdežto do památek zajdou pouze jednou.

Nyní na to přicházejí v Budapešti a ve Varšavě a lákají turisty na levné (dotované) ceny vstupenek do divadel, opery, do muzeí i na festivaly. Pokud jsou eliminovány tyto umělecké kulturní aktivity, často nazývané "živá kultura", nelze se divit, že turisté se do Prahy vracejí jen málo.

Dotace jsou investice!
Největším a nebezpečným zjednodušením při ekonomickém hodnocení kultury je sledování jen rozpočtů neziskových kulturních organizací a aktivit, aniž by byl odhadován význam kultury pro širší region, pro jeho atraktivitu, potažmo pro příliv investorů, studentů, turistů a nových obyvatel (o sociálních a kvalitativních dopadech nemluvě). Příkladem může být Guggenheimovo muzeum moderního umění ve španělském Bilbau: od svého otevření v roce 1997 do roku 2005 vydělalo regionu 1,3 mld. eur, tedy osmnáctkrát více, než byla počáteční investice na jeho výstavbu.

Díky jeho návštěvníkům (osm milionů ročně) vznikla řada hotelů, restaurací a dalších služeb, které do té doby nikdo nepotřeboval; město začalo být atraktivní i pro investory a prudce klesla nezaměstnanost. Jenže to neznamená, že muzeum není dotováno - baskická vláda je nadále dotuje z dvaadvaceti procent, vědoma si toho, že se jí to vyplácí.

Hrst tuzemských čísel
Dlouhodobým deficitem české kultury je nedostatek věcných, neideologických studií o ekonomických dopadech - paradoxně v kontrastu s prohlášeními různých veřejných činitelů, kteří v tom mají "ekonomicky" jasno a nepřímo prohlašují kulturu za "vyžírku".

Nicméně důkladnější studie zaměřená na kulturní zaměstnanost a ekonomický význam kulturního sektoru už existuje: pro ministerstvo práce a sociálních věcí ji vypracoval Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s ProCulture/Otevřenou společností, o. p. s. a EUPC, s. r. o.

Z analýzy vyplývá, že role kultury je na českém trhu práce poměrně významná: kultura zaměstnává až 3,3 procenta aktivně pracujících, což znamená téměř 160 tisíc osob, na plný úvazek. Kromě vlastního pracovního potenciálu sektoru kultura generuje pracovní místa v návazných službách a odvětvích, přímo závislých na kultuře (kupříkladu divadelní technika, postprodukční filmové společnosti, cestovní ruch aj.).

Udivující je zjištění o růstu produktivity práce v kulturních odvětvích. Tento ukazatel dosáhl v roce 2005 pětadvacet procent a překročil tak průměrný růst produktivity práce v celé ekonomice ČR až o devět procentních bodů.

Zajímavé je regionální rozložení české kultury: polovina celého kulturního sektoru sídlí v Praze, po ní zaměstnávají nejvíce kulturních pracovníků kraje Jihomoravský (10,5 procenta) a Moravskoslezský (10,1 procenta).

Podle objemu přidané hodnoty jsou nejvýkonnější obory filmařské, vydavatelské a hned po nich umělecké, tzn. divadla, hudební soubory a další umělecká činnost. Předloni se kultura podílela na českém HDP z 1,6 procenta. Srovnání s rozvinutými zeměmi je poměrně obtížné, protože každý stát zahrnuje do kultury jiná odvětví, nicméně například v Británii kultura vytváří až šest procent domácí produkce a tvoří nezanedbatelnou část britského exportu.

Ekonomickou roli kultury uznala i Evropská komise prohlášením, že "kultura je rostoucím sektorem, který se rozvíjí rychlejším tempem než zbytek ekonomiky, pohání hospodářský a společenský rozvoj, inovace a soudržnost". Na zakázku Evropské komise také vznikla v roce 2006 rozsáhlá studie Ekonomika kultury v EU.

Dny neklidu - demonstrující umělci

K čemu je nezisková kultura
Přestože ekonomicky nejvýhodnější se jeví komerční, a tím ziskovější obory, jako televizní vysílání, vydavatelství a další oblasti tzv. kreativního průmyslu, nelze opomíjet přínosy tradiční kultury. Nezisková kultura by například měla formovat v lidech určité hodnoty, bořit bariéry mezi různými skupinami občanů, upozorňovat společnost na některé problémy. A pokud k věci přistoupíme čistě z ekonomického hlediska: nezisková kultura přitahuje vzdělané a často i bohaté lidi - ať už turisty nebo nové obyvatele. Bylo rovněž dokázáno, že kultura pozitivně formuje občany coby kvalifikovanou a kreativní pracovní sílu, a právě taková pracovní síla je na světovém trhu stále žádanější!

Podíváme-li se ve světle těchto skutečností na nynější systém pražských dotací na kulturu, který snížil či odebral dotace neziskovým projektům a přispěl ziskovým zábavním podnikům, je to systém ve svém důsledku neekonomický.

Co s pražskými demonstranty?
Umělecká obec se postavila pražskému radnímu Milanu Richterovi, který dnes zosobňuje přístup, jenž by se dal označit za adoraci ekonomické "první signální soustavy". Možná že nakonec několik divadel, festivalů a dalších organizací padne a "pročistí trh s kulturou", která se radním v české metropoli jaksi přemnožila. Možná že se tím neziskové organizace naučí získávat více peněz od sponzorů a dalších soukromých zdrojů. Možná jednou budeme panu Richterovi děkovat za to, že díky němu konečně značná část kulturních organizací táhla za jeden provaz. Nyní však nikdo neví, jak z nastalé situace rychle a důstojně ven.

Pořádání diskusí, demonstrací, kulatých stolů a dnů kulturního neklidu je dobrým nástrojem minimálně pro přilákání pozornosti médií. Avšak nynější kulturní vření musí mít účel a výsledek důsažnější: následovat by měla změna dotačního systému, která by v sobě spojovala jasná, kontrolu umožňující dotační pravidla i právě vědomí toho, že nezisková kultura není otrapa s nastavenou dlaní, nýbrž aktivita, která může zprostředkovaně přinést obci a společnosti dobré finanční efekty.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

ANO bylo pro zvýšení věku pro odchod do důchodu, nelíbil se způsob, ukázal zápis

24. dubna 2024  14:43,  aktualizováno  15:03

Hrad zveřejnil záznam z jednání o důchodové reformě. Na té se zástupci vlády, ANO a Hradu shodli,...

Za pomoc známým s daňovými podvody dostal šéf finančního úřadu podmínku

24. dubna 2024  15:01

Krajský soud v Brně ve středu opětovně uložil podmíněný a také peněžitý trest bývalému řediteli...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schválila vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno 

Přímý přenos Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Migrace naruby: Američané se stěhují za levnějším životem do Mexika

24. dubna 2024

Premium O mexicko-americké hranici se toho napsalo spoustu a s každými americkými volbami je proud...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...