Nedělní stotisícová demonstrace v jemenském hlavním městě Saná

Nedělní stotisícová demonstrace v jemenském hlavním městě Saná | foto: Reuters

Jemenští odstřelovači stříleli do stotisícového davu, zemřelo 26 lidí

  • 14
Nejméně 26 lidí zemřelo a přes 350 jich utrpělo zranění při střelbě bezpečnostních sil do účastníků mnohatisícové demonstrace v jemenské metropoli Saná. Protestující požadují odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha už od ledna, v posledních týdnech na ně vládní síly tak tvrdě zaútočily poprvé.

K protestu u budovy státní televize a vládních úřadů v Saná se v neděli podle svědků shromáždilo více než sto tisíc lidí. Vládní síly se je snažily rozehnat. Odstřelovači z okolních střech prý na ně začali střílet ostrými náboji a policie použila také vodní děla a slzný plyn.

Tyto informace potvrzují také lékaři, kteří zraněné ošetřovali. Mnozí mrtví a zranění měli střelné rány v obličeji, na hlavě a na hrudníku, řekl AP doktor Muhammad Abahí. Šestatřicet zraněných je v kritickém stavu.

Po setmění se Saná ponořila do úplné tmy v důsledku náhlého výpadku elektřiny. Ten následoval poté, co se demonstranti zmocnili kontroly nad důležitým mostem, blokovali dopravu a začali stavět stany. Tisíce dalších protestujících zaútočily na vládní budovy a začali zapalovat domy, z nichž na ně údajně útočí odstřelovači a provládní gangsteři.

Prezident Sálih je u moci od roku 1978. Demonstranti i opozice chtějí jeho odstoupení. Sálih ale dosud vytrvale odmítal podepsat dohodu o předání moci navrženou arabskými státy v Perském zálivu. Od ledna, kdy protesty začaly, zemřely už stovky demonstrantů.

Vleklé demonstrace způsobují hlad

Od červnového útoku na mešitu v prezidentském areálu se Sálih zotavuje v Saúdské Arábii. Počátkem týdne pověřil viceprezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího vyjednáváním s opozicí a údajně i podpisem dohody o předání moci.

Politické násilnosti zmítající Jemenem od začátku roku ochromily ekonomiku země, způsobily závratné zvýšení cen pohonných hmot a pádící inflaci, uvádí to mezinárodní humanitární organizace Oxfam.

Jemen čelí vážné potravinové krizi. Hlad se v Jemenu všeobecně rozšířil a země je na prahu chronické podvýživy, tvrdí Oxfam. Podle ní je třetina z 22 milionů Jemenců postižena hospodářským úpadkem. Za jeho hlavní oběti pak označuje děti a ženy.

Politická nestabilita a bezpečnostní nejistota v zemi, kde se zároveň aktivizují skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida, přitom výrazně omezují možnosti humanitárních operací v Jemenu, uvádí Oxfam.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video