Jemenští protivládní demonstranti slaví odjezd prezidenta Sáliha do Saúdské Arábie (6. června 2011)

Jemenští protivládní demonstranti slaví odjezd prezidenta Sáliha do Saúdské Arábie (6. června 2011) | foto: AP

Jemenský prezident má prý popálenou polovinu těla a zradila ho plíce

  • 0
Návrat jemenského prezidenta Alího Abdulláha Sáliha do úřadu vypadá dost nejistě. Po pátečním útoku leží v nemocnici v Saúdské Arábii a jeho zranění jsou zřejmě o něco horší, než se původně uvádělo. Má popáleniny na 40 procentech těla a zkolabovala mu plíce, uvedla televize CNN.

Sáliha při pátečním bombovém útoku na mešitu u prezidentského paláce zasáhla střepina. O jeho zdravotním stavu se od té doby pouze spekuluje. Televize BBC o víkendu uvedla, že má asi osm centimetrů dlouhou střepinu pod srdcem a při útoku utrpěl i popáleniny na hrudi a obličeji.

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih na archivním snímku

Televize CNN nyní přišla s informací, že dlouholetý jemenský hegemon má popáleniny na 40 procentech těla a dokonce mu zkolabovala plíce. Zpravodajská stanice se přitom odvolává na zdroje z americké vlády, které jsou s celým případem obeznámeny.

V každém případě prezident ve své zemi není, protože se léčí v Saúdské Arábii. V jeho úřadu ho dočasně zastupuje viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. A ten se celkem zamlouvá jemenské opozici, která už měsíce volá po Sálihově rezignaci.

Neklidná atmosféra v Jemenu se nedávno ještě víc vyostřila poté, co se na stranu opozice přidaly některé mocné jemenské kmeny. Boje mezi vládními silami a demonstranty v ulicích přitvrdily a země se prakticky ocitla na samém pokraji války. Během pár dní zemřelo přes dvě stě lidí.

Uprchlíci

Podle údajů OSN boje a násilnosti v Jemenu vyhnaly z domovů už statisíce obyvatel. "Máme novou populaci vnitřních uprchlíků, kteří přišli z Abjánu na jihu," upřesnila zástupkyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Saná Ann Maymannová. V zemi je nyní asi 300 tisíc Jemenců, kteří se přiřadili ke zhruba 200 tisícům uprchlíků ze zemí Afrického rohu.

V pátek přišel bombový útok na prezidentský palác, při kterém Sálih a někteří další vysoce postavení činitelé utrpěli zranění a tři členové ochranky zemřeli. K zodpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil, jemenské úřady ale podezřívají příznivce Sadíka Ahmara, šéfa kmenového svazu Hašídů.

Atmosféra v zemi zůstává výbušná

Když pak prezident odjel, znepřátelené strany vyhlásily příměří. Dohodli se na něm Hadí a Ahmar. Nutno podotknout, že atmosféra i během příměří zůstává výbušná. A místy ji provází násilí, při kterém od pondělka přišlo o život nejméně 19 lidí. Například v úterý se ozbrojení oponenti zmocnili druhého největšího města Táizzu.

Nyní se objevují zprávy, že se jemenské opozici líbí myšlenka, že by do prezidentského úřadu natrvalo nastoupil Hadí. "Opozice je pro trvalé předání moci viceprezidentovi. Jestliže se to nepodaří, mají opozice a revoluční mládež další návrhy. Na mysli mám přechodnou radu," řekl zástupce opozice Sultán Atvání.

Ozbrojení členové jednoho z jemenských kmenů střeží ulici před domem svého šéfa Sadíka Ahmara (6. června 2011)

Ozbrojení členové jednoho z jemenských kmenů stojí před ministerstvem energetiky v Táízu (6. června 2011)

Podle viceprezidenta se však Sálih chce vrátit do Jemenu v nejbližších dnech. Zda se mu to opravdu podaří, je však otázkou. Například odborník na Blízký východ  Christopher Boucek (z organiazce Carnegie Endowment for International Peace) mu moc šancí nedává.

Britské lodě u Jemenu

Britské ministerstvo obrany připravuje evakuaci Britů z Jemenu. Pomoci by při ní mělo 80 členů námořnictva, kteří jsou na válečné lodi Fort Victoria nedaleko jemenských břehů.

"Režim stále trvá na tom, že se vrátí. A říkají, že se vrátí během několika dnů nebo týdnů. Ale opravdu tam nevidím možnost, že by se mohl vrátit a být opět prezidentem," řekl Boucek agentuře Reuters. Podle egyptského analytika Nabíla Abdala Fataha Rijád vyjedná Sálihovo odstavení od moci a vytvoření přechodné vlády, která Jemen povede do voleb.

Návrat Sáliha do prezidentského úřadu by podle agentury AP vyvolal další boje a násilí. Jenže navzdory snaze USA a Saúdské Arábie, které se už delší dobu pokoušení vyjednat předání moci, Sálih všechny dohody připravené v minulosti odmítl podepsat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video