Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová (vpravo), její krajanka

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová (vpravo), její krajanka Leymah Gboweeová (uprostřed) a jemenská politička Tavakkul Karmánová převzali v Oslu Nobelovu cenu míru (10. prosince 2011) | foto: Reuters

Jemenka a Liberijky převzaly cenu míru, na ceremoniál se vyfintily

  • 21
Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová, její krajanka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová převzaly v Oslu Nobelovu cenu za mír. Ve Stockholmu předal švédský král Carl XVI. Gustav ocenění laureátům vědních oborů.

Všechny laureátky se na slavnostní převzetí dostavily v tradičních krojích své země - v barevných afrických hávech přišly obě Liberijky a Karmánová v pestrobarevném hidžábu.

"Dáváte význam čínskému přísloví, že ženy nesou polovinu nebes," uvedl předseda norského Nobelova výboru Thorbjoern Jagland během slavnostního ceremoniálu. Zdůraznil, že oceněné ženy reprezentují nejvýznamnější hnací sílu změn dnešního světa.

Jemenská laureátka Karmánová ve svém projevu kritizovala mezinárodní společenství, které podle ní nepodporuje revoluci v její vlasti. "Demokratický svět, který nám toho tolik říkal o hodnotách demokracie a dobré vlády, by neměl být lhostejný k tomu, co se děje v Jemenu a Sýrii," prohlásila Karmánová.

Laureát za medicínu se ceny nedožil

Ve Stockholmu předal švédský král Carl XVI. Gustav ocenění laureátům vědních oborů. Cenu za medicínu si už nemohl osobně převzít Kanaďan Ralph Steinman. Jeho židle ve stockholmské koncertní síni zůstala prázdná, zemřel krátce před vyhlášením letošních laureátů, aniž o tom Nobelův výbor věděl.

Přestože by ocenění podle platných regulí získat neměl, výbor mu ho nakonec přiznal posmrtně. Nobelovu cenu za výzkumy v oblasti imunity získal spolu s Američanem Brucem Beutlerem a Francouzem Julesem Hoffmannem. Ti se o dotaci ve výši deseti milionů švédských korun (bezmála 28 milionů korun) podělili se Steinmanovou rodinou.

Cenu za literaturu převzal z králových rukou navzdory svému těžkému postižení švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer. Osmdesátiletý literát byl v roce 1990 stižen mrtvicí, od té doby je ochrnutý na polovinu těla a téměř nemůže mluvit. Pro ocenění si přijel na kolečkovém křesle. Švédský král předal ocenění také osmi dalším laureátům vyznamenaným za chemii, fyziku a ekonomii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video