Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Zabili jsme stovky členů al-Káidy, hlásí Jemen. Byli mezi nimi i vůdci

  • 11
Jemenské vládní síly podporované arabskou koalicí zabily během ofenzivy, která na jihu Jemenu začala o víkendu, přes 800 údajných příslušníků Al-Káidy. Bylo mezi nimi prý i několik tamních vůdců této teroristické organizace. Jednotkám se rovněž podařilo získat kontrolu nad významným ropným terminálem Šihr, který se nachází asi 68 kilometrů od přístavu Mukallá na jihozápadě země.

Cílem ofenzivy na jihu země, kterou zahájily jemenské síly a jejich spojenci v čele se Saúdskou Arábií v sobotu, je pomoci vládě znovu získat kontrolu nad městy, které drží v rukou Al-Káida. Ta během posledního roku ovládla téměř 600 kilometrů dlouhý pás území při pobřeží Arabského moře a vybudovala tam bohatý ministát se střediskem Mukallá.

Do tohoto přístavního města vstoupily vládní jednotky poprvé po více než roce v neděli. „Vstoupili jsme do centra města (Mukallá) a nesetkali jsme se žádným odporem ze strany džihádistů z Al-Káidy, kteří ustoupili na západ,“ řekl z místa agentuře AFP vojenský činitel.

Podle koalice bylo při bojích zabito 800 bojovníků Al-Káidy, místní obyvatelé to ale považují za nepravděpodobné. Ozbrojenci se prý většinou stáhli bez boje. „Je to dost nadsazené. Nedošlo téměř k žádnému boji,“ uvedl jeden z obyvatel.

Z terminálu Šihr bývalo v dobách míru vyváženo okolo 80 procent v Jemenu vytěžené ropy. Terminál byl ale uzavřen od doby, kdy oblast ovládli teroristé. Al-Káida se nicméně snažila tamní ropu zpeněžit a minulý rok se pokusila prodat dva miliony barelů ropy. Spojené státy považují jemenskou odnož Al-Káidy (AQAP) za jednu z nejnebezpečnějších a vedou proti ní boj s pomocí bezpilotních letadel. Organizace má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se rovněž k útoku na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo loni v lednu, při němž islamisté zavraždili 12 lidí.

Krize v Jemenu trvá od září 2014, kdy šíitští rebelové obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni na jaře přidala koalice arabských zemí. V létě byl z rukou rebelů zpět dobyt i přístav Aden, kam se pak z exilu v Saúdské Arábii vrátila vláda i prezident.

Občanské války v Jemenu, která si už vyžádala nejméně 6200 obětí, využívá právě organizace Al-Káida, která se snaží o ovládnutí jižní části země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video