ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Mocenské spory v jemenském Adenu eskalovaly přestřelkou na letišti

  • 3
Ve čtvrtek ráno zaútočili stoupenci bývalého jemenského prezidenta Sáliha na letiště v Adenu na jihu země. Při ozbrojených střetech zemřelo nejméně pět lidí a dalších 13 je zraněných. Letiště přerušilo provoz. Odpoledne neidentifikované letadlo zaútočilo na prezidentský palác v Adenu.

Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí je v pořádku. „Prezident Hádí se evakuoval na bezpečné místo, ale neopustil zemi,“ řekl jeho poradce agentuře AFP.

Letadlo podle agentury Reuters shodilo bombu či vypálilo raketu a podle svědků na něj byla vypálena protiletadlová střela. Jemenské bezpečnostní zdroje uvedly, že situace okolo paláce je „pod kontrolou a není důvod k obavám“.

Boje v blízkosti adenského letiště začaly podle policie už ve středu večer a ozbrojencům hlásícím se k exprezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi se podařilo dostat dovnitř. Ostraha hlídající letovou dráhu v obrněných autech jejich palbu opětovala.

Na místo armáda povolala také tanky a obrněné vozy z centra Adenu vzdáleného necelý kilometr. Podle agentury Reuters se boje rozšířily i do obydlených částí Adenu a policisté tam uzavřeli některé ulice.

Z letadla chystajícího se odletět do Káhiry muselo být do letištní budovy evakuováno asi sto pasažérů. Svědci popsali, že se z místa ozývaly výbuchy a střelba, letištní areál zasáhly nejméně dvě střely z těžkých zbraní.

Do Adenu se v únoru uchýlil prezident Hádí, jehož tam později následovala i vláda. Byli v domácím vězení od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili v hlavním městě Sanaa na vládní budovy (více zde).

Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit o zkorumpovaného vedení (více zde). Hádí a vláda rezignovali, ale prezident po útěku do Adenu rezignaci stáhl (více zde) a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Spor o vedení vojenské posádky v Adenu

Katarská televize al-Džazíra boj popisuje jako střet příznivců prezidenta Hádího s příznivci exprezidenta Sáliha. Čtvrteční boj může podle agentury Reuters souviset se sporem o velení adenské vojenské posádky.

Hádí prý odvolal jejího dosavadního velitele generála Abdal Háfize Sakkáfa a nahradil ho důstojníkem ze svých oddílů. Sakkáf mu však odmítl velení předat. V posádce je až dva tisíce vojáků. Sálih musel odstoupit v roce 2012 po politických protestech, ale má stále mnoho stoupenců a Sakkáf je jedním z nich.

Z nastalého chaosu v zemi profituje jemenská odnož al-Káidy, která útočí nejen proti bezpečnostním složkám, ale i proti šíitským povstalcům (více o organizaci čtěte zde).

Na svobodu se ve čtvrtek dostaly Francouzka Isabelle Primeová a její tlumočnice, které ozbrojenci unesli v únoru v Saná. Není jasné, zda byly propuštěny po vyjednávání nebo za výkupné. Jemenka na Facebooku napsala, že s ní únosci zacházeli špatně. „Mé tělo zakusilo špatné zacházení, ponížení a bití,“ sdělila. Zprávu o propuštění zveřejnily místní kmeny a podle agentury Reuters není zatím jasné, kde obě ženy jsou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video