Děti na naloženém pick-upu ujíždí z jemenského hlavního města Sanaa, které...

Děti na naloženém pick-upu ujíždí z jemenského hlavního města Sanaa, které letecky bombarduje arabská koalice (6. dubna 2015). | foto: Reuters

Nejhorší válka, zní z Adenu. Jemenu hrozí humanitární krize

  • 20
V jihojemenském Adenu, kde se odehrávají nejtvrdší boje mezi šíitskými povstalci a vojáky věrnými prezidentovi Hádímu, hrozí humanitární krize. Ve městě dochází voda a potraviny, varuje Červený kříž. Své domovy kvůli probíhajícímu konfliktu muselo opustit více než sto tisíc lidí, v bojích zemřelo už 74 dětí.

Ozbrojené střety, které si za posledních 24 hodin vyžádaly 140 lidských životů, znemožňují Červenému kříži poskytovat humanitární pomoc. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo v důsledku bojů od 19. března nejméně 540 mrtvých, mezi nimi je podle informací Dětského fondu OSN (UNICEF) i 74 dětí. Další necelé dva tisíce Jemenců jsou zraněny.

Evakuace z Jemenu

Česká republika a další země z EU i mimo ni požádaly Indii o pomoc s evakuací svých občanů z Jemenu. V úterý to oznámil David Frous z ministerstva zahraničí. Na Dillí se s žádostí obrátilo více než 20 zemí.

"Jedná se o evakuaci pod hlavičkou EU a my jsme součástí tohoto snažení," uvedl Frous. Počítá se s tím, že by Indové do Jemenu vyslali loď. V případě Česka by vyzvedla zhruba desítku českých občanů. "Pokud bychom zahrnuli i lidi se vztahem k Česku, jako jsou příbuzní, tak mluvíme dohromady o dvou desítkách," doplnil.

Zdroj: ČTK

„Situace v Jemenu zůstává extrémně kritická. Konflikt zesiluje, obzvláště v Adenu,“ citovala al-Džazíra Sítáru Džabínovou, mluvčí ICRC pro Blízký východ.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) uvedl, že v pondělí se podařilo v Sanaa přistát letadlu s humanitárními pracovníky, nicméně organizace dosud nenašla dopravce, který by do Jemenu převezl 48 tun potravin, léčiv a dalších nezbytných věcí, jež jsou připravené ve skladech.

„Dostali jsem povolení od koalice, abychom dovezli pomoc, ale nejsme schopni nalézt logistické řešení. Je čím dál méně aerolinek, které létají do Sanaa a ty jemenské úplně zastavily provoz,“ popisuje Džabínová. 

Tisíce lidí v Sanaa a Adenu potřebují základní věci. V některých oblastech na jihu země došlo rovněž k přerušení dodávek pitné vody. Přestává také fungovat odpadní systém, který je přeplněný, a zvyšuje se tak riziko šíření nejrůznějších chorob.

„Lidem docházejí potraviny, není zde voda a elektřina nefunguje. Nemocnice jsou v hrozném stavu. Viděli jsme mnoho zraněných lidí, pro které není naděje na záchranu. Například tu nejsou žádné obyčejné lékárničky,“ popsal novinář Bašarahýl Hišám Bašarahýl.

V Adenu povstalci podle OSN zabrali šest sanitních vozidel a obsadili dvě nemocnice a pět škol. „V každé válce jsou oběti, ale je bolestné vidět zraněné, kterým nemůžete pomoci,“ uvedl lékař Hišám Abdulazíz. Snažil se o pomoc lidem v uprchlickém táboře v Mazraku, který byl zasažen v minulém týdnu. „Cítíte se pak jako paralyzovaný,“ dodal.

Na konci minulého týdne Červený kříž kvůli zhoršující se situaci vyzval k 24hodinovému humanitárnímu příměří. „Na ulicích v Adenu leží mrtvá těla. Proto jsme vyzvali ke klidu zbraní, aby lidé mohli posbírat mrtvé,“ uvedlo ICRC. Nejméně tři pracovníci organizace přišli o život v minulém týdnu, když se snažili pomoci zraněným.

Přicházíme o domov

„Tato válka není první, kterou zažívám, ale je zdaleka nejhorší,“ řekla listu The Guardian socioložka Džamalová. „Zdá se mi, že čím jsme starší, tím hůře zvládáme zvuk střel. Bojíme se více než, když jsme byli děti.“

Vývoj v Jemenu

V minulých válkách podle ní obyvatelé Jemenu přišli o bezpečnost, práci a základní služby, ale nyní přicházejí o domovy.

„Nacházíme se pod dvojí agresí - zevnitř a zvenku. Vidím, jak moji milovaní vědí, že věci nebudou stejné, až tato válka skončí, pokud skončí,“ dodala socioložka.

Současný konflikt podrývá soudružnost Jemenu. Obyvatel Adenu, který v bojích přišel o syna a nyní žije v rozbořeném domě se dvěma vnučkami, tvrdí, že i když bude podepsán mír, oni nezapomenou. Mladí v Adenu chtějí podle něj bojovat proti šíitským povstalcům, takzvaným Hútíovcům, ale proti těžkým zbraním nemají šanci.

„Ničí vše, co bylo krásné. Budeme bojovat, i když se podepíše příměří. Půjdeme do jejich domovů, jde o krev. Takto neuvažuji jen já, ale všichni jižané. Nemůžeme se vrátit ke status quo,“ upozorňuje.

Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který nyní pobývá v Rijádu, odvolal tři vrchní velitele armády. Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií zahájila nálety na pozice Hútíovců 26. března (více zde). Spojenci shodili zbraně vojákům prezidenta Hádího. Hútíovci sice navrhli mírový dialog pod podmínkou ukončení náletů (více zde), avšak jejich ozbrojený boj pokračuje.

Chaos v Jemenu začal v září loňského roku, kdy Hútíovci, kteří tradičně obývají sever země, obsadili Sanaa. S Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu. Povstalcům to však nestačilo a počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl do Saúdské Arábie.

Mapa Jemenu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video