Maják, který v roce 1903 na souostroví Haníš postavili Britové.

Maják, který v roce 1903 na souostroví Haníš postavili Britové. | foto: JERRYE & ROY KLOTZ MD CC-BY-SACreative Commons

Saúdská koalice dobyla strategické ostrovy v hrdle Rudého moře

  • 50
Spojenecké jednotky pod vedením Saúdské Arábie získaly kontrolu nad jemenským souostrovím v Rudém moři, které dosud využívali šíitští povstalci pro pašování a skladování zbraní. Spojenci jemenské armádě pomáhají vytlačit rebely z oblastí, které obsadili od září loňského roku.

Povstalci, kteří jsou podporováni Íránem a také bývalým jemenským prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem, kontrolují většinu bývalého severního Jemenu od města Táizz až po provincii Saada. Ovládají tak i jemenské pobřeží Rudého moře.

Koalice nyní oznámila, že její jednotky „vyčistily Velký Haníš“, největší z ostrovů v souostroví, které leží na hlavní námořní trase v Rudém moři.

Ostrovy dosud kontrolovali povstalci a využívali je k pašování zbraní do hlavního jemenského rudomořského přístavu Hudajdá. Tamější rybáři popsali, že před dobytím ostrova byla oblast vystavena intenzivnímu ostřelování.

Souostroví bylo předmětem územních sporů mezi Jemenem a Eritreou, která Velký Haníš obsadila po krátké bitvě v roce 1995. Mezinárodní arbitrážní soud ale v roce 1998 rozhodl, že Velký a Malý Haníš a ostrov Zugar patří Jemenu.

V Jemenu od loňska bojují šíitští povstalci proti tamní vládě. Do konfliktu se v březnu vložila na straně jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Boje mají od té doby podle agentury AFP na 5700 obětí, z nichž polovina jsou civilisté. Koalici se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video