Protivládní demonstranti v San'á (26. května 2011)

Protivládní demonstranti v San'á (26. května 2011) | foto: AP

Jemen balancuje na pokraji války, letadla bombardovala vzbouřené kmeny

  • 25
Jemenské letectvo prý bombardovalo pozice kmenů, které se před několika dny přidaly se zbraní v ruce na stranu demonstrantů a žádají odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Tvrdí to jeden z kmenových vůdců s tím, že letouny udeřily asi sto kilometrů od metropole San´á a zabily nejméně tři lidi.

Vůdce jednoho z jemenských kmenů Šajch Alí Saíf v pátek prohlásil, že jeho bojovníci dobyli tábor republikánských gard věrných prezidentovi v provincii Naham. Chtěli jim prý zabránit, aby se dostali do metropole a zapojili se do bojů mezi armádou a kmenovými bojovníky, kteří se přidali k opozici.

Kouř stoupá z ulice v San´á nedaleko jemenského ministerstva vnitra

Jemenská vláda pak podle něj proti kmenovým bojovníkům nasadila letectvo, bombardování si vyžádalo život tří kmenových bojovníků. Některé kmeny se přidaly na stranu demonstrantů před pěti dny a od té doby v zemi rychle roste napětí. Při ozbrojených střetech zemřelo už přes sto lidí.

Světová média navíc začínají čím dál častěji hovořit o tom, že se arabská země ocitla na hraně občanské války. A to přesto, že opozice se až dosud povětšinou zdržela ozbrojených akcí.

Sálih, který stojí v čele Jemenu už 32 let, ovšem v neděli už po několikáté odmítl podepsat smírčí dohodu se svými odpůrci a v San´á vypukly srážky. Bojů v metropoli se účastní i nejmocnější kmenový svaz Hašídů vedený šajchem Sádikem Ahmarem a podle agentur je město rozděleno mezi opozici a prezidentovy stoupence.

O moc se bojuje v Jemenu hned na dvou frontách

Televize BBC o posledním vývoji událostí napsala, že Jemen zažívá boj o moc na dvou frontách - jednou jsou už měsíce trvající protesty opozice v ulicích měst v duchu takzvaného Arabského jara, jak světová média pojmenovala letošní nepokoje a revoluce v arabském světě.

Kmenoví bojovníci věrní šajchovi Sádikovi Ahmarovi v San´á (26. května 2011)

Tou druhou je mocenský boj mezi jemenskými elitami. Rivalita mezi nimi roste už několik let a vyostřila se i kvůli snaze prezidenta Alího Abdalláha Sáliha koncentrovat moc do rukou jeho rodiny.

Rodina Sádika Ahmara přitom patří mezi nejmocnější, jeho blízcí zastávají či zastávali významné politické pozice. Kromě toho, že šajch Ahmar šéfuje nejmocnějšímu kmenovému svazu, do politiky výrazně zasahují i jeho bratři.

Prezident Alí Abdulláh Sálih (uprostřed) se šajchem Sádikem Ahmarem (vlevo) a Himjarem Ahmarem (vpravo) na archivním snímku (prosinec 2007)

Jeho bratr Himjar byl zástupcem předsedy parlamentu až do března, kdy rezignoval a přidal se na stranu demonstrantů. Husejn Ahmar vedl kmenové bojovníky během občanské války a čtvrtý z bratrů Ahmarů - Hamíd - je bohatý podnikatel a opoziční politik, který vlastní mobilní společnost i televizní stanici.

O tom, že se Sálih mocného klanu obává, svědčí i zatykač, který vydal na šajcha Ahmara a jeho obvinění z "ozbrojeného povstání". Naopak Ahmar nařkl Sáliha, že chce zatáhnout Jemen do občanské války. Šajch Ahmar je prý připraven okamžitě zastavit boje, pokud to samé nařídí svým jednotkám i prezident.

Jemen

Jemen


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video