Jelen skáče v Nerudově ulici už po staletí

Malá Strana - Domů, které nesly název podle ptáků, ryb nebo zvířat, byly stovky. Nynější Malá Strana se nazývala Menší Město, zatímco lidé poetičtí a romantičtější jí dali přízvisko "město zasněné". Nerudova ulice je úplným skanzenem domovních znaků- v celičké Praze snad není jiné prostranství, které by jich mělo víc. Patří k nejznámějším a zároveň i nejstrmějším pražským ulicím. Její dnešní vzhled byl vytvářen převážně architekturou barokní doby.
Prohlédněte si podrobnou fotogalerii domů a znaků z Nerudovy ulice.

Zastavme se v nejhořejší části Nerudovy ulice před domem číslo 51 - U zeleného jelínka. S tímto zvířetem jsme se při našem putování za pražskými merky dosud nesetkali. Přitom jich byly kdysi na štítech nejméně čtyři desítky. Jenže to jaksi "bejvávalo"- jeleni zůstali jen čtyři. Tento kopytník - spíš jelínek než jelen - se ocitl na domě už koncem roku 1630. Nynější pochází nejspíš z roku 1819 a vznikl asi při přestavbě domu podle plánu stavitele Wyttka. Středověké umění se jeleny hemžilo. Podle mytologie řídila jelení spřežení smělá a vznešená Diana - Artemis. Jelínek v Nerudově ulici tohle všechno jistě ví. Zřejmě mu však vrtá hlavou - stejně jako nám - proč je hnědý, když má být podle názvu a podle všech dostupných pramenů zelený. Dnes je v domě prodejna starožitností.

Při procházce Nerudovou ulicí narazíme na řadu dalších domovních znaků, namátkou na domech U žaláře svatého Jana, U Ducha svatého, U zlaté číše, U kocoura. Jeden z nejkrásnějších merků je na domě číslo 12 - U tří housliček.
Jan Neruda bydlel v domech číslo 44 a 47. Původně se ulice v dolní části nazývala Strahovská, v horní nesla název Na dláždění. Uprostřed coby součást hradeb, původně přemyslovských, stávala Strahovská brána s cimbuřím a padacím mostem. V zimě se povozům v příkré ulici obtížně jezdilo, proto tam byly natlučeny krokve, německy Sparren. Od 17. do 19. století se proto nazývala Sparrenagasse. Omylem jakéhosi radního vznikl název Sporengasse, tedy v překladu Ostruhová. Tento název přetrval až do konce minulého století. Pozoruhodný pokus o zavedení tramvajové tratě na počátku tohoto století se setkal s neúspěchem. Ostatně kdo ví, jak by dnes ulice vypadala, kdyby tam po léta hřmotily vozy kolejové dopravy.

Nerudovka je samozřejmě opředena množstvím mýtů a legend. Tajná modlitebna bývala ve sklepě domu číslo 36 - U černé Matky Boží. Známý český cestovatel Emil Holub bydlel v domě číslo 35 - U bílého anděla. Naproti, v čísle 34 byla v roce 1749 otevřena první malostranská lékárna. Když italský dobrodruh a svůdník Giovanni Casanova neměl peníze na zaplacení léku, zanechal lékárníkovi tajný recept na získání či obnovu mužské potence. Po receptu se prý pátrá dodnes. Casanova však měl i jiné zájmy. V Bretfeldském paláci - číslo 33 - si sjednal schůzku se slavným hudebním skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem. Velký znalec Prahy, historik Václav Vilém Štech, žil v domě číslo 32. Traduje se, že jednou objevil v uličce na Kaiserštejnských schodech vchod do sklepní místnosti tajných sektářů. Když se však vrátil s posilou dalších lidí a svědků, nikdo z nich už vchod nenašel.

Domovní znamení U tří housliček. (8. prosince 2000)

Dům číslo 35 U bílého anděla v Nerudově ulici na Malé Straně. (8. prosince 2000)

Dům U černé matky Boží se nachází v Nerudově ulici číslo 36. (8. prosince 2000)

Domovní znamení U černé matky Boží. (8. prosince 2000)

Dům U kocoura je na rohu Nerudovy a Malostranského náměstí. (8. prosince 2000)

Nad vchodem domu U kocoura v Nerudově ulici jsou dva andělé. (8. prosince 2000)

Dům na Úvoze číslo 51 se jmenuje U zeleného jelínka. (8. prosince 2000)

Dům U zalté číše v Nerudovce na Malé Straně. (8. prosince 2000)

Domovní znamení U zlaté číše v Nerudově ulici. (8. prosince 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video