Jelcin hledá v Číně ztracené zdraví

Moskva - Objevil se z ničeho nic a - jak už bývá jeho zvykem - všechny trochu překvapil. Bývalý ruský prezident Boris Jelcin v pondělí přiletěl do Číny, kde se hodlá mimo jiné podrobit léčení tamními tradičními lékařskými metodami. A na televizních záběrech přitom vypadal zdravěji než kdykoliv v nedávné době.

Po deset let byl Boris Jelcin, zakladatel nového Ruska, neustále v čele pozornosti světa. Muž, který zmizel poté, co v poslední den roku 1999 poněkud nečekaně odstoupil, se stáhl ze scény mnohem rychleji, než se čekalo. A tak, když se čas od času nečekaně objeví, všichni začnou tak trochu vzpomínat na to, co bylo.

Jelcin zkrátka zosobňuje vše, čím země v minulých letech prošla. Také proto byla jeho cesta do Pekingu, kam byl pozván čínským prezidentem Ťiang Ce-minem, jednou z hlavních zpráv v ruských médiích.

Jelcinovi hostitelé doufají, že jeho cesta neaktivizuje ekology. Těm vadí, že se na léčení používají ográny a částí těl ohrožených zvířat. Jde například o nosorožce, medvěda či tygra.

Jelcin zvolil odpočinek, politika asi půjde stranou
Některá média připomněla předchozí Jelcinův pobyt v Pekingu v roce 1999, kdy ještě ve funkci ruského prezidenta vystrašil svět zmínkou o ruských jaderných raketách. Jelcin tak tehdy dával najevo, že Moskva je podrážděna útoky Severoatlantické aliance na Jugoslávii.

Žádné podobné pozdvižení ale zřejmě nyní Jelcin způsobit nemůže, Rusko je již v rukách muže, kterého si zvolil za nástupce, Vladimira Putina.

Do Číny za léčením
Teď však důchodce Jelcin do Číny přicestoval, aby podstoupil desetidenní léčbu na základě dávných lékařských metod. "Tudíž se není třeba obávat halasných oznámení o síle ruského vojenského arzenálu," poznamenala k tomu ruská televizní společnost NTV.

I když - Jelcin naznačil, že polickým otázkám se při jednání s vůdci rozlehlé Číny nevyhne. A čínská strana naproti tomu dala najevo, že bývalou hlavu Ruska nadále považuje za velmi vlivného muže.

Z hlavního čínského města Jelcin, který cestuje s chotí Najnou a dcerou Taťjanou, odjede do rekreačního střediska čínské komunistické strany v přístavním městě Ta-lien. Jelcinovi spolupracovníci ani jeho rodina neoznámili, proti kterým onemocněním bude čínská léčebná kúra zaměřena.

Léky na posílení orgánů i na kocovinu
Podle znalců by mohla jeho tělu ulevit škála bylinných léčivých prostředků a léčba akupunkturou. Několik lékařů z předních pekingských nemocnic doporučuje extrakt z kořene rostliny Puerarie z čeledi bobovitých.

To je podle nich nejlepší prostředek na potlačení neovladatelné chuti na alkohol. Jiní radili použít výtažky z rostlin, které čínští lékaři po staletí používají k posílení orgánů a jako lék na kocovinu.

Pozorovatelé mají za to, že Boris Jelcin upustil od pití alkoholu ve velkém. Stále prý ale holduje šampaňskému. To považují lékaři na západě za rizikový faktor. Hrozí totiž, že se alkoholik k pití opět vrátí.

Jelcin bijuje s nemocemi už řadu let
Jelcin, který v únoru oslavil 70. narozeniny, ještě ve funkci ruského prezidenta podstoupil několik operací srdce. Jeho zdraví bylo podlomeno zápalem plic, se kterým bojoval letos v zimě déle než měsíc.

Bez ohledu na jeho zdraví Jelcin je jednou z výjimek mezi ruskými a sovětskými státníky. Ze své funkce odešel dobrovolně sovětští státníci ve funkci většinou zemřeli, případně byli sesazeni. Ruská veřejnost Jelcina ve výslužbě sleduje se shovívavým úsměvem.

Rusko mu neodpustilo
Byť mu mnozí obyčejní Rusové stále mají za zlé ekonomický kolaps, ve kterém se za jeho vlády Rusko ocitlo, mnozí jej považují za jednoho z největších ruských státníků. Když tehdy na Silvestra odcházel, hodně Rusů bylo dojato.

Z průzkumu veřejného mínění ovšem letos v lednu vyplynulo, že tři čtvrtiny Rusů se domnívají, že v historické perspektivě udělal Jelcin pro Rusko více zlého než dobrého. Jen patnáct procent si myslí opak.

Politika ho nadále zajímá
A co vlastně dělá důchodce Jelcin? Soudě podle sporých zpráv ruských sdělovacích prostředků, nic zvláštního: žije zkrátka v rezidenci za Moskvou poklidným životem uprostřed svých blízkých.

Často ho prý také navštěvují přátelé a kolegové z minula, například Viktor Černomyrdin. "Nadále se velmi zajímá o politiku a neztratil nic ze své energie," uvedl před časem v ruském tisku jeden z Jelcinových poradců.

Jelcin se s novináři téměř nebaví, jeho dcera Taťjana počátkem roku v jednom rozhovoru uvedla, že ve své rezidenci rád sleduje televizi, čte noviny a každé ráno na stůl dostává informace o důležitých událostech v Rusku i ve světě.

První rok po rezignaci, řekla, ovšem pro něho nebyl zcela jednoduchý. "Jeho srdce se například těžce dotkla zkáza ponorky Kursk." Dokončil také další knihu vzpomínek. O svém nástupci Vladimiru Putinovi se v ní vyjadřuje velmi kladně, tak jako při jiných příležitostech.

Jednou z mála výjimek byl okamžik, kdy Putin prosadil návrat melodie někdejší hymny SSSR. Proti tomu Jelcin veřejně protestoval, neboť tuto melodii považoval za symbol staré, komunistické říše. "Zarmoutilo ho to," uvedla jeho dcera.

A chybí mu Kreml? "Určitě se mu trochu stýská po Kremlu, jeho kancelářích a chodbách, po lidech, kteří tam pracovali. Ale ne po moci," řekla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video