Jehovisté udolali ministerstvo po 15 letech

  • 9
Náboženská společnost Svědkové Jehovovi po letech soudů vyhrála odvolací řízení ve sporu s ministerstvem spravedlnosti. Po něm sdružení požadovalo náhradu za tisíce balíků zničeného kancelářského papíru. Papír, který zabavila policie v roce 1986 později rehabilitovaným členům církve, totiž ve sklepě tehdejší prokuratury poničila vlhkost a hlodavci. Případem se ještě bude zabývat Nejvyšší soud.

Jak balíky, určené na samizdatovou literaturu, skončily se Svědkové Jehovovi dozvěděli po více než deseti letech, v roce 1998, od pražského městského státního zastupitelství.

Další tři roky ale trvalo, než soud rozhodl o výši náhrady škody. Žalovaná strana nyní musí náboženské společnosti zaplatit 61538 korun a také téměř 26 tisíc korun úroků. Společnost má být odškodněna i přesto, že v době zabavení papíru, neměla právní subjektivitu.

Obhájce je spokojen, ministerstvo použije dovolání
Případ i přesto, že se už ministerstvo nemůže odvolat, ještě nekončí. Zástupce minitserstva se hned po rozsudku nechal slyšet, že ministerstvo podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Jsem s rozsudkem velmi spokojen," řekl po vynesení verdiktu právní zástupce Svědků Jehovových Lubomír Müller.

Nejvyšší soud podle něj v rámci dovolání nezmění rozhodnutí o výši škody: "Teoreticky může, ale nepředpokládám to," uvedl.

Zástupkyně ministerstva spravedlnosti Miluše Pospíšilová se k rozsudku nevyjádřila. Potvrdila pouze, že její úřad možnost dovolání využije.

Odvolací soud dal za pravdu nižší instanci
"Odvolací soud se v podstatě ztotožnil se závěry soudu prvního stupně," prohlásil předseda senátu pražského městského soudu Jaroslav Novák v reakci na loňský rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10.  Dodal, že se resort spravedlnosti může ještě dovolat k Nejvyššímu soudu."Dovolání jsme připustili vzhledem ke složitosti problematiky," zdůvodnil Novák.

Tvrdí ale, že zůstává otázkou, zda prvoinstanční soud rozhodl v předchozích letech správně, když zamítl žaloby o náhradu škody podané fyzickými osobami. Žalobu totiž nejprve podali členové náboženské společnosti Jiří Štika a Zdeněk Soukup, kteří byli v době perzekuce společnosti v osmdesátých letech trestně stíháni. Soud ale i tuto žalobu zamítl s tím, že nákup papíru neplatili a újma jim tak nevznikla. Stát tehdy příslušníky církve pronásledoval hlavně za maření dozoru nad církvemi a náboženskými společnostmi.

Další žalobu podalo 43 svědků Jehovových, kteří na nákup papíru finančně přispěli. I tento podnět senát zamítl, protože prý žalobci peníze církvi darovali. Až poté podala žalobu Náboženská společnost Svědkové Jehovovi.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video