Jehovista si po 20 letech stoupl před stejný soud

  • 21
Frýdek-Místek - Díky víře v Boha mohl Karel Mariška klidně a s úsměvem předstoupit před soudce, který ho před 20 lety poslal na rok do vězení. Škodil prý socialistickému hospodářství, když skupoval nedostatkové zboží - papír a rozmnožovací blány na šíření textů Svědků Jehovových, kterým stát nepovolil činnost.

Nyní Mariška požádal soud o vrácení věcí, které v roce 1984 zabavili členové Sboru národní bezpečnosti a soud pak rozhodl o jejich propadnutí.

I když byl roku 1990 rehabilitován, Bible, časopisy Strážná věž, obnošený kufr z umělé hmoty, psací a rozmnožovací stroj a další věci dosud zpět nedostal.

"Bible říká, milujte své nepřátele. Já nenávist necítím. Chci jen spravedlnost," říká čtyřiasedmdesátiletý Svědek Jehovův z Oldřichovic u Třince.

Dvakrát před stejným soudcem
Vlídně přijímá obouruční stisk ruky soudce Vladimíra Kuchaře, který rozhoduje u Okresního soud ve Frýdku-Místku o trestních případech stejně jako za socialismu. Nebouří se proti tomu, že při neobvyklém veřejném zasedání opět na chvíli sedí na lavici pro obžalované.

Ani soudce neví, jak ho má oslovit. "Je to ironie, že můj případ dostal stejný soudce. Myslím, že je z toho trochu nervózní," usmívá se drobný růžolící muž, který byl kvůli svému náboženskému přesvědčení třikrát ve vězení.

Dvakrát ho socialistické soudy potrestaly za to, že odmítl nastoupit na vojenské cvičení, potřetí, protože aktivně pracoval ve prospěch Svědků Jehovových.

Jeden trest si odpykal v Plzni Na Borech. Jako vězeň pracoval i v kamenolomu v Jakubčovicích či jáchymovských dolech. Když se poprvé vrátil z vězení, přišel o místo malíře a lakýrníka a sehnal jen těžší práci ve slévárnách.

"Potřebovali jsme literaturu, abychom mohli pravdu, kterou jsme poznali, předávat dalším lidem. Připadalo mi to velice důležité. Vězení jsem snášel dobře," tvrdí důchodce, který se roku 1984 ve Frýdku-Místku marně dovolával svobody vyznání. Soudce Kuchař tehdy jeho obhajobu odmítl jako "...naprosto nekritický a tendenční výklad naší socialistické Ústavy".

Soud věci nevrátil
Senát v čele s Kuchařem, jenž Marišku odsoudil za trestný čin maření dozoru nad církevními a náboženskými společnostmi a přečin proti zájmům socialistického hospodářství, mu v pondělí nemohl ve vrácení věcí vyhovět.

"Návrh se zamítá. Byl jste však rehabilitován, máte na své věci nárok, ale tento soud vám je nemůže vrátit, protože už fyzicky neexistují," vysvětluje předseda senátu. Marišku odkazuje, aby o náhradu žádal ministerstvo spravedlnosti.

"Nebylo asi možné rozhodnout jinak, jsme spokojeni. Věřím, že ministerstvo se k nároku pana Marišky postaví kladně. V jednom podobném případě jsme se totiž se státem soudili a ministerstvo prohrálo," říká pražský advokát Lubomír Müller.


Video