Procesí Řádu ozubeného kola v Krupce 17. června 2011.

Procesí Řádu ozubeného kola v Krupce 17. června 2011. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Jeho Velkoozubenost půjde na pět let za mříže, rozhodl soud v Třebíči

  • 100
U okresního soudu v Třebíči padl verdikt za incident, který se stal předloni u tamního domu dětí a mládeže. Marek Hirato alias velmistr Řádu ozubeného kola odešel s trestem pět let ve věznici s ostrahou za pokus o těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví.

Rozsudek není pravomocný, odsouzený se okamžitě po jeho vynesení odvolal.

Marek Hirato

Velmistr náboženské společnosti Řád ozubeného kola má pestrý záběr činností.

Jako právník pomáhal například rebelujícímu bývalému poslanci ODS Janu Schwippelovi ve sporu s inspekcí ministra vnitra.

V pořadu České televize Den D pomáhal podnikatelskému projektu jednoho ze soutěžících na bezpečnou plachtu na přívěsy kamionu. Investoři ale nakonec projekt nepodpořili.

Jako předseda sdružení Pomáhat a chránit se neúspěšně soudil s ministerstvem vnitra o používání stejně znějícího policejního sloganu.

V této funkci se také účastnil jedné ze schůzek severočeské krajské organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Kromě toho Hirato na internetu nabízí punčochy ve spreji.

Marek Hirato z Berounska se večer 12. srpna 2011 dostal do potyčky s vedoucími oddílu mladých vyškovských biatlonistů, kteří tou dobou měli v Třebíči soustředění a v DDM byli ubytovaní.

Roztržku podle soudce Františka Fruly odstartovalo právě podivné chování Hirata. Ten den se objevil coby příslušník řádu v Třebíči, kudy teatrálně prošel s bílou maskou na obličeji a v bílých rukavicích v procesí spolu s několika dalšími přívrženci.

S jednou z účastnic nakonec doputoval až k DDM a za tmy se pohyboval v jeho blízkosti. Instruktory podle jejich slov vyděsilo, když viděli divné postavy, jak jim nahlížejí do oken. Měli obavu o svěřené děti, z nichž některé byly předškolního věku. Báli se, že jde o akci nějakého devianta. Jejich překvapení bylo o to větší, když vyběhli ven zkontrolovat, co se děje, a Hirato si je začal fotit.

Došlo k slovní roztržce a přetahování o fotoaparát. Hirato při tom vytáhl nůž a lehce pořezal na obou zápěstích jednoho z instruktorů. V akci pak postupně předvedl ještě do špičky seříznutou bambusovou tyč a předmět, který na první pohled vypadal jako pistole. Vyhrožoval přitom, že vystřelí. Později se ukázalo, že šlo pouze o maketu zbraně. Přítrž potyčce učinili až přivolaní strážníci.

Soudce vzal při verdiktu do úvahy fakt, že stačilo málo a řezné rány na zápěstích zraněného instruktora mohly mít daleko horší zdravotní následky.

Zároveň přihlédl k tomu, že se u jména Marek Hirato sbíhají další tři nedávné rozsudky soudů z Berouna a Prahy za ublížení na zdraví, za výtržnictví a násilí.

Pokud odvolací krajský soud v Brně verdikt třebíčského soudce Fruly potvrdí a proces tím skončí, čeká Hirata druhý nejtěžší žalář v zemi.

Bude mít nárok na čtyři metry čtvereční, balík s potravinami dvakrát do roka a návštěvy maximálně čtyř příbuzných tři hodiny za měsíc.

"Můj klient s verdiktem zásadně nesouhlasí, proto se odvolal. Naopak se domníváme, že šlo ze strany oněch instruktorů pedagogů o pedagogicky nezvládnutou situaci a lynč. Klient předložil jako důkaz audionahrávku, z verdiktu ale plyne, že k ní soudce nepřihlédl," komentoval rozsudek Hiratův obhájce Petr Hulán.

Jeho Velkoozubenost, jak si Hirato mezi svými věrnými v údajně recesisticky laděném uskupení Řád ozubeného kola nechává říkat, má i další škraloupy z minulosti. Byl například ještě pod původním příjmením Stejkoza souzen za nedovolené ozbrojování. Jindy zase za výtržnost proto, že v roztržce vytáhl na protivníka penis a hrozil, že ho pomočí.


Video