Marek Hirato (vlevo) se v minulosti objevil v pořadu České televize Den D. Neúspěšně se tam tehdy snažil obhájit podnikatelský záměr jednoho ze soutěžících.

Marek Hirato (vlevo) se v minulosti objevil v pořadu České televize Den D. Neúspěšně se tam tehdy snažil obhájit podnikatelský záměr jednoho ze soutěžících. | foto: Česká televize

Jeho Velkoozubenosti hrozí vězení, soudí ho za pořezání biatlonisty

  • 87
Za napadení sportovců skončil velmistr Řádu ozubeného kola Marek Hirato u soudu. Stalo se tak po roztržce s biatlonisty u Domu dětí a mládeže předloni v létě v Třebíči. Podle obžaloby je napadl nožem, bambusovou tyčí a vytáhl i maketu pistole. Jednoho pořezal.

Incident mezi velmistrem Řádu ozubeného kola Markem Hiratem z Berounska a vyškovskými biatlonisty teď rozplétá třebíčský okresní soud. Slovní a fyzická roztržka se stala v Třebíči u Domu dětí a mládeže (DDM) v parku na Hrádku 12. srpna 2011.

Událost tehdy vzbudila velký zájem lidí ve městě i médií.

Velmistr Marek Hirato při potyčce pořezal jednoho z instruktorů na obou zápěstích, vytáhl bambusovou tyč s hrotem, a dokonce i střelnou zbraň. Jak se později ukázalo, byla to maketa.

Biatlonisté vyšetřovatelům i soudci Františku Frulovi řekli, že se Hirato choval víc než divně a incident vyprovokoval. Oni pouze chránili svěřené děti.

Hirato se brání, tvrdí naopak, že to on byl napaden. Je obviněný z těžkého ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování a výtržnictví. "Hrozí mu tři až deset let vězení," řekl okresní státní zástupce Zdeněk Špaček.

Incident se odehrál po procesí řádu s maskami

Předloni v srpnu se v Třebíči konalo procesí Řádu ozubeného kola, které se profiluje jako náboženská společnost s recesistickými prvky.

Akci z dálky monitorovala policie. Pětice účastníků v tmavém oblečení, většinou s bílými maskami na obličejích a s bílými rukavicemi na rukou, prošla městem. Dva z nich - tehdy šestatřicetiletý Marek Hirato se sotva sedmnáctiletou Laurou Holtzbachovou - se po setmění vydali na Hrádek.

Tou dobou objekt DDM využívali mladí vyškovští biatlonisté jako základnu svého letního sportovního soustředění. Tři instruktoři, kteří vypovídali jako svědci, u soudu řekli, že podnětem k roztržce bylo divné chování Hirata.

Nejprve prý v bílé masce spolu se zamaskovanou dívkou za tmy nahlíželi do okna kuchyňky. To samozřejmě okamžitě vzbudilo pozornost všech přítomných.

Když instruktoři vyšli ven na obhlídku, co se děje, našli prý Hirata s dívkou, jak sedí v křoví pod oknem, za nímž spaly malé děti.

"Byli jsme v létě na soustředění v Třebíči poněkolikáté. Už jednou se nám stalo, že jsme měli nepříjemnost s bezdomovci. Chtěli jsme vědět, co jsou ti lidé zač, proč se tam potloukají. Vyzvali jsme je, ať odejdou. Najednou se zablesklo, on nás fotil. Vyzval jsem ho, ať vyndá kartu z foťáku, přetahovali jsme se o přístroj, upadli na zem, pak mě pořezal na zápěstí," sdělil soudci instruktor Vít Effenberk.

Proč chtěl kartu? Obával se, jestli Hirato nemá nafocené malé biatlonisty, jestli není nějaký deviant.

Chcete, abych odešel? Tak to musíte hezky poprosit

Do šarvátky byl zapojený i další instruktor Vladimír Haumer, který kolegovi přispěchal na pomoc.

Vypověděl, že byl Hirato velmi arogantní. "Řekl, abychom ho hezky poprosili, ať odejde. Pak nás začal fotit. Poté, co pořezal kolegu Effenberka, jsem za ním běžel parkem, mezitím jsme volali na policii. Když jsem ho dostihl, začal se ohánět bambusovou tyčí. Nakonec vytáhl zbraň a já koukal do její hlavně. Opravdu nic příjemného. Naštěstí přijeli policisté a zadrželi ho," vylíčil u soudu Vladimír Haumer.

Třetí z pozvaných svědků, instruktor v důchodu František Patočka, taky za Hiratem spolu s Haumerem běžel parkem. S odstupem času si pamatoval jen minimum detailů, a tak toho soudci moc neřekl.

Přizvaná soudní znalkyně poznamenala, že Effenberkova zranění byla lehká, povrchní, s trvalejší bolestivostí.

Marek Hirato naopak zdůraznil, že se s dívkou pohyboval na veřejném prostoru, DDM není oplocený, ani tam nejsou tabulky se zákazem vstupu. Šli prý po chodníku několik metrů od budovy, do kuchyňky nenahlíželi, děti nefotili a biatlonisté je napadli bez příčiny. On se pouze bránil.

Proč měl u sebe celý arzenál zbraní? Prý je na počátku akce vybral od ostatních účastníků pro klid všech. A foťák měl údajně pod vestou.

"Třebíč vůbec neznám, když skončilo procesí, řeklo se, že si dáme další sraz na Hrádku u pingpongových stolů, co jsou u DDM. Laura dřív v Třebíči žila, tak mě tam vedla," vysvětlil Hirato, proč zamířil k domu dětí.

Hirato se léčil v pražských bytech, považuje je za klášter

Postěžoval si, že je nevinnou obětí, dokonce se musel po incidentu uchýlit do třebíčské nemocnice k ošetření, nějaký čas předtím prý totiž podstoupil operaci páteře.

"Doléčoval jsem se v klášteře naší církve, musel jsem být tři až čtyři dny na lůžku," tvrdil. Na dotaz soudce Fruly, kde ten klášter je, řekl, že šlo o soukromé byty v Praze.

Když se soudce zeptal, kdo mu léčbu dosvědčí, zda má nějakou lékařskou zprávu, Hirato odpověděl, že vyznává celostní medicínu a ty, co ho opečovávali, konkretizovat nebude. Šlo především o různé masáže a podobně.

Laura Holtzbachová z Brna, která svědčila rovněž, si z onoho dne nepamatovala téměř nic. Hirata tehdy údajně viděla poprvé a naposledy v životě. Není členkou řádu a na akci byla čirou náhodou s kamarádem.

"Na Hrádku z DDM najednou vyběhli biatlonisté a začali na nás bezdůvodně řvát," řekla soudci. Když se zeptal, zda Hirato zkraje procesí vybíral od ostatních účastníků zbraně, odpověděla záporně.

Soud bude pokračovat v květnu. Soudce si vyžádal účast svědka Tomáše Javůrka, taky chce vyjádření lékaře, který v třebíčské nemocnici Hirata v srpnu 2011 ošetřoval.

Státní zástupce pak navrhl, aby se součástí spisu stalo pět rozsudků v různých trestních věcech z let 1993 až 2010, které se týkají Marka Hirata.


Video