Následky ekologické katastrofy v maďarském Kolontáru. (8. října 2010)

Následky ekologické katastrofy v maďarském Kolontáru. (8. října 2010) | foto: Tomáš BenedikovičSME.sk

Jedovatý kal si v Maďarsku vyžádal sedmou oběť, Dunaj prý neohrožuje

  • 15
Ekologická katastrofa v Maďarsku si vyžádala sedm obětí. Pátrací čety objevily postupně pod nánosem bahna těla dvou lidí. Ještě předtím v nemocnici zemřel jeden ze stovky zraněných. Toxické bahno, které v pondělí zavalilo dvě maďarské obce po protržení hráze odkalovací nádrže u obří hliníkárny, podle krizového štábu neohrožuje život v Dunaji.

Pátrací čety našly v pořadí šestou a sedmou oběť pod nánosem bahna u obce Devecser. Ani jedno z těl se dosud nepodařilo identifikovat. Ještě předtím v nemocnici zemřel 81letý muž, který podlehl dosud neupřesněným zraněním.

Účet za ekologickou katastrofu může ale ještě vzrůst, protože jeden člověk je stále nezvěstný. Hráz odkalovací nádrže se v pondělí protrhla a toxický kal zaplavil vesnice Kolontár a Devecser na západě Maďarska.

Pátrací čety, které hledají nezvěstné, vypustily chovný rybník v Kolontáru. Žádná těla ale nalezena nebyla. Všechny oběti, mezi kterými jsou i dvě děti, pocházely z Kolontáru. Právě tato obec stála jako první valícímu se červenému kalu v cestě.

Následky ekologické katastrofy v maďarském Kolontáru. (8. října 2010)Následky ekologické katastrofy v maďarském Kolontáru. (8. října 2010)

Dunaji katastrofa nehrozí, tvrdí krizový štáb

Vodními toky se kal postupně rozšířil až do Dunaje. Podle krizového štábu vykazuje kvalita vody v evropském veletoku normální hodnoty. Havarijní znečištění Dunaje nenaměřili ani slovenští vodohospodáři. Ekologická nebo biologická katastrofa evropskému veletoku proto prý nehrozí.

Řeka louhu

Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost. Čistá voda s pH sedm se považuje za neutrální. Snížení pH pod devět prý znamená záchranu řeky. Potok Torna, do kterého kal unikl ihned po pondělní havárii, zaznamenal pH 13,5. Takovou hodnotu má například louh.

Nejnovější naměřené hodnoty vzorků vody Dunaje ukazují, že se podařilo zásaditý kal zneutralizovat na hodnotu pH 8 až 8,2. "Tato data nám dávají naději. Zatím jsme nezaznamenali žádné poškození Dunaje," řekl mluvčí záchranných operací Tibor Dobson.

Krizové týmy se chystají do řeky Marcal vypouštět z helikoptéry sádrovec, který má zásaditý kal zneutralizovat. Z jiné jímky je totiž postupně odpouštěno 100 tisíc kubických metrů alkalické vody. Život v řece Marcal i jejím přítoku Torně byl podle dřívějších zpráv zcela zničen.

Hliníkárenská společnost MAL veškerou odpovědnost odmítá. Maďarský premiér Viktor Orbán během čtvrteční návštěvy Kolontáru prohlásil, že protržení hráze očividně vypadá jako lidská chyba. Stejného názoru jsou i ekologové.

Odklízení ekologické katastrofy v maďarském Kolontáru (7. října 2010)Leklé ryby v řece Marcal po ekologické katastrofě v Maďarsku (7. října 2010)

Z jímky uniklo na milion kubických metrů kalu. Nečistota volně unikala ještě několik hodin po havárii, která je označována jako největší ekologická katastrofa v zemi. Drtivá většina obyvatel zasažených obcí chce místo navždy opustit. Obnova kontaminované oblasti potrvá údajně nejméně rok.

Agentura AP přirovnala ekologickou katastrofu v Maďarsku k ropné katastrofě v Mexickém zálivu. Uvedla, že z protržené nádrže hliníkárny vyteklo za několik hodin podle posledních údajů až 700 tisíc kubických metrů kalu, což je o něco méně než 757 tisíc kubíků surové ropy, jež se letos dostala z vrtu do moře v Mexickém zálivu. Evropská unie podle DPA vyšle do Maďarska pět expertů, kteří v místě havárie provedou měření. Na jejich výsledku bude podle Pintéra záviset, zda Budapešť požádá o další zahraniční pomoc.

Nadace amerického finančníka, ekonoma a filantropa George Sorose, který je původem z Maďarska, nabídla Budapešti milion dolarů (17,6 milionu korun) na rekonstrukční práce. "Maďarsko musí přijmout preventivní opatření, aby zajistilo, že se toto již nebude opakovat," uvedl Soros.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video