Jedovaté herbicidy se šíří Německem

  • 5
Skandál s jedovatými herbicidy v bioproduktech nabírá nové obrátky. Herbicid nitrofen se totiž v Německu dostal i do podstatně rozšířenější konvenční výroby. Podle nejnovějších zpráv je postižena severovýchodní spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Čtyři stovky tamních podniků nesmějí své výrobky prodávat.

"Situace je dramatická," prohlásil zemský ministr zemědělství Till Backhaus. Problém totiž zasáhl asi pětinu zemědělsko-potravinářských firem regionu. Podniky budou muset být uzavřeny nejméně několik dnů, dokud se nedokončí potřebné testy.

Nitrofen byl dosud zjištěn pouze v biokrmivech, která se dodávala na ekologické farmy. Nově ale vyšlo najevo, že z kontaminovaného skladu v Malchinu u Neubrandenburgu, který byl jedem zamořen už v dobách bývalé NDR, bylo loni v prosinci dodáno 72 tun obilí také do jednoho konvenčního podniku. Ten smíchal vadné krmivo s dalšími 6 tisíci tunami obilí a prodával ho.

Toxikologové poukazují na to, že koncentrace jedu je minimální a není třeba podléhat panice. Ve vyšší koncentraci ale jed ohrožuje zejména nenarozené lidské plody. Podstatně více musí podle expertů veřejnost vzrušovat nedostatečná kontrola a zamlčování informací ze strany postižených firem. "Jde o kartel mlčení," vyjádřil podezření z kriminálních praktik ministr Backhaus.

Otázkou, proč bylo obilí uloženo ve skladu, kde byly dříve jedovaté herbicidy, se zabývá prokuratura a zvláštní komise složená z 25 kriminalistů. Vyšetřovatelé zjišťují také zavinění dalších firem.

Kromě jediného skladu v Malchinu ale nebyl další zdroj znečištění odhalen. I to je důvodem k tomu, že Evropská komise zatím nevidí důvod proti Berlínu zasáhnout.

Biologický chov a rostlinnou výrobu, v nichž se aféra projevila nejdříve a kde je mimo jiné zakázáno používat chemikálie, provozují v Německu jen asi tři procenta zemědělců.

Česko nechce drůbež z Německa
Česká veterinární správa koncem května zakázala z Německa dovážet drůbež a výrobky z ní.

Zákaz dovozu drůbeže do Česka trvá do 13. června. "Do té doby očekáváme vysvětlení od německé veterinární služby. Po tomto datu pak bude možné uskutečnit případný dovoz jedině za podmínky, že bude německá veterinární služba certifikovat, že maso bylo vyšetřeno na přítomnost nitrofenu," píše se ve zprávě Státní veterinární správy.

Podle šéfky německých veterinářů Karin Schwabenbauerové byl nitrofen, který může způsobit rakovinu, poprvé zaznamenán již v prosinci 2001 a posléze v lednu 2002. Schwabenbauerová vyjádřila podle české veterinární správy znepokojení nad tím, že soukromé laboratoře své zjištění nenahlásily úřadům.

Ministerstvo zemědělství se o průšvihu dozvědělo až minulý týden. Hodlá z toho vyvodit důsledky. Laboratoře jsou totiž povinny všechny nálezy hlásit kompetentním úřadům. V tomto případě německé veterinární službě.

"Je totiž poněkud nebezpečné, jak dlouho to trvalo, podobně jako nedávno s chloramfenikolem, tak nyní s nitrophenem, než se o situaci kompetentní úřady dozvěděly," řekla podle české veterinární správy Schwabenbauerová na zasedání Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE) v Paříži.

Všem 162 delegátům pak popsala vzniklou situaci s tím, že prostřednictvím zastupitelských úřadů budou všechny členské země informovány o dalším postupu. Dodala, že na webové stránce německého ministerstva pro ochranu spotřebitele, výživu a zemědělství budou vždy nejčerstvější informace.

Použití nitrofenu je v Německu zakázáno od roku 1981 a v roce 1990 byl zapovězen také na východě země.

Zemědělec vykládá pšenici na velké prasečí farmě poblíž německého Schwerinu. Zemí cloumá skandál se zamořením ekologicky vedeného zemědělství jedovatým herbicidem. (13. června 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video