Jednou zaútočí, bojí se Londýňané

  • 15
Když se dozvěděl, že nájemníci z bytu v sousedním domě chystali teroristický útok, nemohl tomu věřit. "Byli to úplně obyčejní, nenápadní chlapíci," vzpomíná mladík v čistírně, v jejímž sousedství policie objevila v lednu stopy ricinu, smrtelného jedu, který měl být patrně užit proti obyvatelům Londýna. "Je to všechno vážně zvláštní," vrtí hlavou.

Londýn si v uplynulých měsících musel zvyknout na fakt, že i Británie může být cílem rozsáhlého ničivého úderu.

"Je to taková tichá nervozita, o níž se nemluví a kterou si málokdo připouští," říká Ian Christie, jenž pracuje pro internetový magazín OpenDemocracy. "Je jasné, že jednou se nejspíš opravdu něco stane."

Počátkem roku policie zatkla na severu Londýna skupinu mužů, kteří podomácku vyráběli ricin a patrně chtěli otrávit velké množství lidí.

Před nedávnem vláda uvažovala o uzavření obrovského letiště v Heathrow, neboť tajné služby získaly informaci, že skupina teroristů chce sestřelit civilní letadlo raketou země-vzduch.

V minulých měsících policie zatkla v souvislosti s protiteroristickým tažením asi tři sta osob a brzy má v londýnském metru proběhnout rozsáhlé cvičení, při němž se mají záchranáři a policie připravovat na mohutný chemický útok.

Neznamená to, že by Londýn žil v hrůze, na chvatu uspěchané metropole se nic nezměnilo a bezpečnostní opatření nejsou většinou příliš vidět.

Mnozí Londýňané připouštějí, že je například při cestě nacpaným metrem napadne, jak snadné by bylo zaútočit. "Celá ta panika je přehnaná," říká však Robina, prodavačka v lékárně Guardian Pharmacy - právě v bytě nad ní byl objeven ricin.

Tajné služby podle britského tisku předpokládají, že skupina byla napojena na alžírskou větev Al-Kajdy. Při zatýkání další skupinky byl zabit policista, a stal se tak první obětí "války proti terorismu" na britské půdě.

Válka s Irákem se přenese k nám, bojí se Britové
A proč by se měl bát Londýn více než jiná západní města? Odpověď je snadná: vláda Tonyho Blaira je jediným klíčovým spojencem George Bushe v jeho nekompromisním přístupu k Iráku.

"Hodně Britů je proti válce právě kvůli obavě z terorismu," říká David, vysokoškolský student. "Až naši vojáci zaútočí na Irák, válka se může v podobě útoků přenést až sem."

Ovšem nejde jen o válku. Po útocích na Spojené státy najednou začala Británie zjišťovat, že je jedním z hlavních center působení různých extremistických organizací, včetně skupin spolupracujících s Al-Kajdou Usámy bin Ládina.

V etnicky velmi pestré zemi jsou schopny nenápadně a většinou nerušeně operovat.

Mešitu u Finsbury Park můžete snadno přehlédnout, vypadá spíše jako šedivá administrativní budova, plynule napojená na obytné domy.

Právě zde působil donedávna abú Hamzá Masrí, radikální vůdce, který v minulosti pochvalně hovořil o bin Ládinovi. USA jej podezřívají z podílu na útoku proti americkému torpédoborci v Jemenu.

Mešitu také navštěvovali dva muži, kteří se v souvislosti s terorismem dostali na titulní stránky novin: Richard Reid, jenž se v prosinci 2001 pokusil náloží v botách vyhodit do vzduchu letadlo na lince z Paříže do Miami, a též Zacarias Moussaoui, který měl být podle vyšetřovatelů dvacátým únoscem při útoku na USA.

V souvislosti s "aférou ricin" do mešity vtrhla policie, zatkla sedm mužů a nalezla zbraně a falešné dokumenty. Abú Hamzá byl poté z mešity odvolán a budova byla dočasně uzavřena - dnes na její bráně visí těžké zámky.

"Doba je nejistá," říká Muhammad, asi čtyřicetiletý prodavač v nedalekém Muslimském knihkupectví. "Nevěřte všemu, co se říká. Muslimové si váží Británie a Britové se k nám chovají dobře," dodává s kategorickým úsměvem.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video