Jednotný zatykač na úrovni EU má pomoci v boji s terorismem

Praha - Evropská komise zveřejnila balíček opatření, které mají za cíl zlepšit boj proti terorismu. Zřejmě nejdůležitějším bodem těchto opatření je návrh jednotného evropského zatykače. Tento institut, o kterém se již v EU diskutuje delší dobu, ale jehož důležitost stoupla po nedávných teroristických útocích v USA, by snačně ztížil život organizovaným skupinám páchajícím nezákonnou činnost.

Členové organizovaných skupin by mohli být snadno vydáváni do těch zemí EU, ve kterých jsou trestně stíhání.

Podmínkou pro jednotný evropský zatykač je, aby se všech patnáct zemí domluvilo na společné definici terorismu a tretech za spáchání takovýchto činů. V případě, že by jedna země vydala na podezřelou osobu zatykač, ostatní členské státy EU by byly povinny toto rozhodnutí respektovat. V současnosti má pouze šest zemí evropské patnáctky zvláštní legislativu týkající se terorismu. Evropský zatykač by však mohl být použit i na jiné trestné činy páchané organizovanými gangy, jako je kupříkladu obchod s drogami nebo převaděčství lidí.

Návrh Komise byl již předložen Evropskému parlamentu a v příštích dnech ho bude projednávat i Rada ministrů ve složení ministrů spravedlnosti. Bude se o něm jednat i během zítřejšího mimořádného zasedání Evropské rady, která byla svolána v souvislosti s bezpečností a teroristickými útoky.

O extradici (vydávání osob přes hranice), společném zatykači a uznávání rozsudků v trestních věcech hovoří už text Amsterdamské smlouvy v rámci tzv. třetího pilíře EU neboli Justiční a policejní spolupráce v trestních věcech. V této oblasti však smlouva stanovila mnoho přechodných období. Právě teroristické útoky v USA zintenzívnily debaty o této oblasti na úrovni EU.


Video