Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě volebního lídra ODS Petra Nečase. (3. června 2010)

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě volebního lídra ODS Petra Nečase. (3. června 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klaus jako čestný předseda ODS? Musí chtít sám, neodmítá návrh premiér

  • 64
Prezident Václav Klaus se může stát čestným předsedou ODS jen ve chvíli, kdy o tuto funkci bude sám stát. Po jednání výkonné rady občanských demokratů to řekl premiér a současný předseda ODS Petr Nečas. "Primárně ta chuť k tomu kroku musí být od toho, kdo by tu funkci měl," reagoval na konkrétní dotaz.

"Pan prezident, když oznámil svůj odchod z ODS, tak ho označil za definitivní. Samozřejmě, pokud by se toto změnilo, tak jsou to věci, o kterých je racionální uvažovat," řekl po pondělním jednání výkonné rady ODS ministerský předseda s tím, že s podobnou pozicí stanovy jeho strany počítají.

S Hradem přitom Nečas často vede názorové spory, naposled v reakci na Klausovo veto důchodové reformy. Premiér jej kontroval slovy, že Klaus "nepřispívá k politické stabilitě vlády" (více o posledním rozporu čtěte zde).

Myšlenky o Klausovi jako ideovém vůdci ODS v poslední době sílí. Nejhlasitěji zazněly od poslance Borise Šťastného, který po prohraných krajských volbách označil Klause za jediného zachránce strany a pravice obecně. Jedině současný prezident podle Šťastného dokáže vrátit ODS i dalším pravicovým stranám sílu, aby mohly čelit ČSSD a KSČM (více čtěte zde).

Ministerský předseda současně po pondělním jednání výkonné rady uvedl, že vláda musí reagovat na prohrané krajské volby a na to, že má jen velmi křehkou většinu ve Sněmovně.

Návrh na mé odvolání nezazněl, říká premiér

Ještě před jednáním však uvedl, že ani ve druhé polovině volebního období se nezmění klíčová priorita jeho vlády, kterou je zodpovědné rozpočtové hospodaření. "Samozřejmě ale, že druhou půlkou volebního období se logicky mění akcenty toho, co vláda dělá. Musíme se více zaměřit na prorůstovou agendu. Abychom obnovili ekonomický růst," zdůraznil předseda vlády.

Výkonná rada ODS se v pondělí sešla poté, co vládní ODS i TOP 09 prohrály páteční a sobotní krajské volby. Petr Nečas prohru již dříve uznal a bere ji jako logický důsledek toho, že je ODS u vlády a provádí nepopulární reformy (více čtěte zde). S prohrou prý předem počítal.

"Já jako předseda se nezříkám odpovědnosti. Primárně ale odvozuji svoji politickou odpovědnost od voleb do Poslanecké sněmovny," uvedl Nečas. Přes veškeré spekulace na jednání prý nezazněl návrh na jeho odvolání z funkce předsedy strany.

Neřešme jen daňový balíček, vyzval Šnajdr

Výkonná rada se ovšem dotkla i vládního návrhu daňového balíčku, který odmítá podpořit šestice rebelujících poslanců uvnitř ODS. Nečas přišel s kompromisním návrhem, u nějž věří, že projde uvnitř strany i v koalici (více o tom čtěte zde).

Nečas: Příští rok zvýšíme spodní sazbu DPH

Podle jednoho z rebelujících poslanců Marka Šnajdra by strana v následujících týdnech neměla řešit jen daňový balíček. "Je naprosto relevantní, že se musíme bavit o hlavních vládních prioritách ve zbývajícím funkčním období, které vláda má," řekl.

Podle Šnajdra však byla diskuse na výkonné radě "temperamentní a vášnivá". "Koneckonců s výsledkem voleb, jak jinak by to asi mohlo být. Diskuse bude pokračovat a její vyústění bude nepochybně na kongresu ODS na počátku listopadu," řekl Šnajdr. Je podle něj logické, že výrazný neúspěch v krajských a senátních volbách se promítne do rozhodování o novém vedení ODS.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video