Poslanec a bývalý novinář Martin Komárek na zasedání volebního výbor, který...

Poslanec a bývalý novinář Martin Komárek na zasedání volebního výbor, který jako předseda vede. Vedle něj sedí poslanec Vítězslav Jandák (15. ledna 2014). | foto: Milan Bureš, MAFRA

Poslanci odmítli řešit Sobotkovy e-maily. Šéfa Rady ČRo skolila viróza

  • 31
Členové sněmovního volebního výboru ve středu neschválili program jednání, na němž měli projednávat údajné e-maily předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. I přesto více než hodinu živě debatovali, zda je vhodné e-maily řešit. Šafařík na jednání kvůli nemoci nepřišel.

Jednání volebního výboru svolal minulý týden jeho předseda Martin Komárek (více čtěte zde). Chtěl od Šafaříka slyšet, jestli e-maily, které údajně psal premiérovi, jsou pravé. Šéf rady se ale v pondělí večer omluvil, že nedorazí kvůli viróze.

„To, že pan Šafařík nepřišel, dělá situaci ještě vážnější. Trapně se omluvil v půl desáté,“ kritizoval Komárek předsedu rady. Jeho chování považuje za nemožné.

PŘEHLEDNĚ: Případ Sobotkových e-mailů v otázkách a odpovědích

Místo Šafaříka přišlo na jednání několik členů rady, ke slovu se ale nedostali. Po více než hodinové debatě poslanců o tom, zda ukradenou korespondenci rozebírat, se proti programu jednání vyslovilo sedm členů výboru, pro bylo jen pět.

„Co k tomu říct, pokud se diskutuje o tom, jestli se vůbec povede diskuze a pak se to neschválí?“ okomentoval pro iDNES.cz překvapivý konec zasedání jeden z přítomných radních rozhlasové rady Michal Stehlík.

Na následné tiskové konferenci Komárek oznámil, že i tak bude od Šafaříka požadovat vysvětlení. Je připraven kvůli tomu také interpelovat premiéra. Předseda rady v údajném e-mailu pro Sobotku konzultoval postup při výběrovém řízení na nového ředitele Českého rozhlasu (více o obsahu ukradených emailů zde)

Nechci pracovat s kradenými věcmi, uvedl poslanec

Hlasování výboru předcházela ostrá debata mezi jednotlivými členy. „Svoláváte volební výbor na základě mediálních nesmyslů,“ kritizoval Komárka poslanec ČSSD Jan Chvojka. „Jsem proti, abyste pracoval s věcmi, které jsou kradené a není možné dokázat, jestli jsou pravé,“ dodal. Řekl, že i on je obětí hackerů a v pondělí kvůli tomu podal trestní oznámení.

Podobný názor zastávala i poslankyně ODS Miroslava Němcová, komunista Vladimír Koníček nebo sociální demokrat Jan Birke. Mezi ukradenými e-maily je údajně i jeho korespondence a po jednání prý zamířil na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

„Je hanebnost krást soukromou poštu,“ reagoval na to Komárek. Obsah e-mailů je podle něj natolik závažný, že by se tím výbor měl zabývat. Šafařík už dříve označil zveřejněné e-maily za podvrh, ale podle Komárka kauzu dostatečně nevysvětlil. „Šlo o to, aby předseda Šafařík vysvětlil, proč to psal,“ souhlasil s Komárkem poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video