Předseda ODS Petr Nečas a místopředseda strany Martin Kuba na tiskové

Předseda ODS Petr Nečas a místopředseda strany Martin Kuba na tiskové konferenci (28. ledna 2013) | foto: ČTK

Nečas by považoval za ústavní puč, kdyby ho nový prezident odvolal

  • 577
Vedení ODS odmítlo názor nového prezidenta Miloše Zemana, že by vláda Petra Nečase měla skončit a měly by se konat předčasné volby. "Ty může vyvolat Poslanecká sněmovna, ne prezident," zdůraznil premiér Petr Nečas po jednání výkonné rady strany. Se Zemanem chce mít ODS korektní vztahy.

Nečas odmítl otázku na jeden z možných výkladů ústavy, že by ho nový prezident mohl po nástupu do funkce odvolat. "Podobný krok prezidenta bych označil za ústavní puč," řekl předseda občanských demokratů.

Ústavní právník Jan Kysela označil v ČT znění ústavy v této věci za nešťastné. "Myslím, že ta formulace je spíše nešťastná. Je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům," řekl Kysela.

Co říká Ústava ČR

Článek 62
Prezident republiky
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi
Článek 74
Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
Článek 75
Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat.

Nový prezident Zeman hned po svém zvolení řekl, že vláda Petra Nečase by měla skončit a měly by se konat předčasné volby. "Vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo ve svobodných volbách nevolil. Tato vláda tak není de facto vládou, která vzešla ze svobodných voleb," řekl Zeman s tím, že Nečasova vláda má důvěru jen osmi procent občanů. (více zde)

Sesazení vlády není v parlamentu možné, pokud nebude ve Sněmovně 101 poslanců pro vyslovení nedůvěry vládě.

Zeman může vládě komplikovat pozici tím, že jí častěji než dosavadní prezident Václav Klaus bude vracet návrhy zákonů, se kterými nebude souhlasit. Řekl také, že chce častěji chodit na jednání Nečasovy vlády a už při přípravě významných zákonů s ministry o jejich podobě diskutovat.

Se Zemanem chce strana mít korektní vztahy, zejména v zahraničně politické a bezpečnostní oblasti, řekla první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Pro ODS skončila volba prezidenta obrovským propadákem, když její kandidát, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka dostal v prvním kole pouhých 2,46 procenta hlasů a z devíti kandidátů porazil jedině šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou.

Vedení občanských demokratů se ale nezabývalo možností, že by se konal mimořádný volební kongres. "Považoval bych to za nemoudré řešení. Na výkonné radě něco podobného ani náznakem nezaznělo," řekl Nečas. Připomněl, že volební kongres měla ODS před dvěma měsíci v Brně.

Výkonná rada ODS podle Němcové kriticky zhodnotila výsledky politiky ODS od kongresu a uložila grémiu strany připravit krátkodobý program na léta 2013 a 2014, včetně řešení problému obecních samospráv.

Do nové koaliční smlouvy s TOP 09 a stranou LIDEM chtějí občanští demokraté prosadit takové kroky, které podpoří růst ekonomiky, export a posílí konkurenceschopnost. Strana tvrdí, že do konce volebního období nepřipustí žádné zvyšování daní. ODS také odmítla návrh ministerstva financí, aby v budoucnu daň z převodu nemovitosti platil kupující místo prodávajícího.

Kdo bude novým ministrem obrany, zatím premiér Nečas neprozradil. Návrh jít do vlády na tento post odmítl velvyslanec v Německu, nestraník Rudolf Jindrák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video