Šéfka strany LIDEM Karolína Peake zatím ve straně neprosadila změnu usnesení, že mají ministři za LIDEM 10. ledna odejít z vlády. Týkalo by se to jí osobně i ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.

Šéfka strany LIDEM Karolína Peake zatím ve straně neprosadila změnu usnesení, že mají ministři za LIDEM 10. ledna odejít z vlády. Týkalo by se to jí osobně i ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. | foto: Michal Šula, MAFRA

LIDEM nepodpoří svržení vlády. Usnesení o demisi ministrů zatím platí

  • 156
Strana LIDEM nepodpoří opozici při hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Po jednání špiček strany to řekla vicepremiérka Karolína Peake. Usnesení o tom, že mají ministři za LIDEM 10. ledna odejít z vlády, ale strana nezrušila. "Rozhodneme se až po jednání se zástupci ODS a TOP 09," řekla Peake.

Koaliční jednání se uskuteční příští týden. Peake šla na jednání předsednictva s tím, aby strana z vlády neodcházela a našla oponenta. "Můj názor a argumenty budou trochu jiné," řekl při příchodu na poradu špiček nejmenší vládní strany místopředseda Viktor Paggio. Prosazoval možnost, aby strana jen tolerovala menšinový kabinet. Neuspěl a později oznámil rezignaci na funkci. Ve straně LIDEM zůstává. (více zde)

K ČSSD se však při jejím pokusu shodit vládu poslanci LIDEM nepřidají, tvrdí teď Peake. Na čtyřhodinovém jednání špiček strany, později i za účasti poslanců, se podle ní nehlasovalo.

"Není to tak jednoduché," odvětil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský na otázku iDNES.cz, zda strana nakonec přehodnotí své předvánoční rozhodnutí, že mají ministři 10. ledna z vlády odejít.

Bez LIDEM opozice vládu nesvrhne

ČSSD právě v době, kdy se špičky LIDEM sešly, oznámila, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Bez hlasů poslanců LIDEM však sociální demokracie nemá šanci sehnat 101 hlasů pro pád vlády, protože ODS ani TOP 09 se k opozici nepřidají, i když se koaliční TOP 09 opřela do amnestie, kterou spolupodepsal premiér Petr Nečas (o novém hlasování o nedůvěře více zde).

"Nejsem velkým příznivcem toho nechávat volný průběh nadějím a těšení různých poslanců, kteří se teď chystají na to, jak budou podporovat vládu mimo koaliční smlouvu. Chci ale jasně říct, že už se nehodlám pouštět do nějakých dalších handlů o ministerstva nebo resorty. To už je za námi," uvedla ve čtvrtek Peake. Strana si podle ní ještě musí vydiskutovat, co by odchod z vlády znamenal.

Už ráno přitom natvrdo řekla, že jde na jednání předsednictva s návrhem, aby strana ve vládě zůstala (více zde). Sociální demokraté, kteří hlasování o nedůvěře vládě ve čtvrtek oznámili, dali hned najevo, že nepočítají s tím, že by jim strana LIDEM pomohla, ale matematika jasně říká, že pokud by chtěli mít alespoň teoretickou šanci na úspěch, museli by získat i hlasy poslanců kolem Peake.

ČSSD a komunisté mají dohromady 80 poslanců, Věci veřejné 11 a dva hlasy by mohli dodat národní socialisté Jiří Paroubek a Jiří Šlégr. Opozici tak ke svržení vlády osm hlasů chybí. Právě tolika disponují LIDEM a mezi ostatními nezařazenými poslanci sociální demokraté spojence najde stěží.

Jsou to totiž lidé, kteří v klíčových hlasováních pomáhají vládě - Milan Šťovíček, Josef Dobeš, Jaroslav Škárka, Pavel Bém či Michal Doktor. Nezařazení poslanci nemají zájem na pádu vlády a na předčasných volbách, které by je odstavily.

Stranu LIDEM rozhořčilo odvolání Peake z obrany

Odchodem z vlády strana LIDEM pohrozila poté, co Nečas navrhl po pouhých osmi dnech odvolání Peake z funkce ministryně obrany a prezident Václav Klaus mu okamžitě vyhověl. Nečas řekl, že jeho důvěra k Peake jako k ministryni obrany klesla do "záporných hodnot" (více o tom najdete zde). Nečas hned na pozici prvního náměstka vrátil odvolaného Vlastimila Picka, o němž se nyní spekuluje jako o kandidátovi na nového ministra obrany.

Peake změnu názoru, o němž však zatím nepřesvědčila vlastní stranu, vysvětlila tím, že ve Sněmovně se začala šikovat skupina nezařazených poslanců kolem exministra Josefa Dobeše, kteří by mohli vládu podporovat, kdyby LIDEM z vlády odešli. Podle Peake se Dobeš snažil získat i některé její poslance.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video