Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vlevo), státní zástupkyně Lenka Bradáčová a

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vlevo), státní zástupkyně Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | foto: Koláž - iDNES.cz

Žalobci Zeman i Bradáčová tlačí na vznik nového protikorupčního útvaru

  • 61
Vznik speciálního útvaru pro boj s korupcí podpořili v pondělí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Je potřebný, aby se korupce stíhala, jak se stíhat má," řekla Bradáčová. Zemanova představa je, že by speciální útvar při Nejvyšším státním zastupitelství měl 15 žalobců.

"Můžeme se tvářit, že nemusíme dělat vůbec nic. Jestliže ale chceme něčeho dosáhnout, není možné budovat Potěmkinovu vesnici. Je odůvodněné, aby speciální útvar vznikl," uvedl Zeman. Musí se podle něj především zajistit, aby byl dostatečně nezávislý a aby také žalobci, kteří by se věnovali speciálně korupčním kauzám, byli jasně odpovědní za svou práci.

Šéf ústavně-právního výboru Senátu a bývalý státní zástupce Miroslav Antl, který byl jako nestraník do horní komory parlamentu zvolen s podporou ČSSD, prohlásil, že speciální protikorupční útvar je důležitý i proto, že vnímá rostoucí obavy některých politiků, že by mohli být vydáni k trestnímu stíhání. Přímo na ně ovšem ukázat nechtěl.

V Senátu se v pondělí uskutečnil seminář, který měl podpořit, aby vláda co nejdříve schválila věcný záměr zákona o státním zastupitelství, který má k dispozici už od ledna letošního roku, ještě od minulého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS.

Nachystaný záměr zákona počítá s Úřadem pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem. Měl by se zabývat například trestnými činy úplatkářství či zvlášť závažnými zločiny spáchanými úředními osobami. Protikorupční žalobci by měli mít na starost také pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při dražbě se škodou nejméně 150 milionů korun.

Po výměně Jiřího Pospíšila a nástupu nového ministra Pavla Blažka se zatím vláda ještě nedostala ani ke schvalování záměru zákona, natož k tomu, aby ho poslala do parlamentu, což se tak zdá v nedohlednu.

Náměstek ministra František Korbel odhadl, že by záměr zákona mohla vláda projednat do konce roku, ale je to podle něj věc politického rozhodnutí. "Je důležité, aby panovala elementární politická shoda," řekl Korbel.

Podle něj existují stále tři varianty, jakou podobu by protikorupční útvar žalobců mohl mít. Nejen tu, kterou podporují Zeman i Bradáčová, aby byl součástí Nejvyššího státního zastupitelství, vedl ho Zemanův nástupce a dohled nad ním měl jiný odbor NSZ. Druhou možností je samostatný úřad, třetí variantou to, že by tuto kompetenci dostala vrchní státní zastupitelství.

Proti třetí možnosti protestuje Bradáčová, paradoxně přesto, že sama nyní vede Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Je třeba, aby pro tyto státní zástupce platila zvláštní pravidla, aby měli garantováno, že nebudou moci být překládáni na jiné státní zastupitelství," řekla Bradáčová, která je i v čele Unie státních zástupců. Je podle ní třeba, aby byli státní zástupci vybíráni ve výběrovém řízení a na dobu určitou.

Podle Zemana by stačilo, aby specializovaný útvar pro boj s korupcí na Nejvyšším státním zastupitelství měl 15 špičkových žalobců plus obslužný personál. "Jdeme cestou minimalistického pojetí," řekl nejvyšší státní zástupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video