Bohuslav Sobotka před začátkem jednání gremia ČSSD.

Bohuslav Sobotka před začátkem jednání gremia ČSSD. | foto: Michal Šula, MAFRA

Odejděte, vyzvaly trojici pučistů ČSSD další kraje. Pozice Sobotky sílí

  • 124
V úterý večer rozhodla středočeská organizace ČSSD o vyjádření jasné podpory předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. V čele ho chce už devět krajských buněk strany, většina z nich zároveň přímo vyzvala trojici pučistů Jeronýma Tejce, Zdeňka Škromacha a Michala Haška ke složení funkcí. Vlnu jednání vyvolala utajovaná schůzka v Lánech.

Středočeská ČSSD Sobotku podporuje jako předsedu ČSSD, kandidáta na premiéra i hlavního vyjednavače o vládě. Účastníci lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem by podle krajského výkonného výboru měli rezignovat na stranické funkce, řekl po jednání šéf středočeské ČSSD Miloš Petera.

"Vyzýváme iniciátory, kteří se účastnili povolební situace, aby rezignovali na významné stranické funkce," uvedl obecně Petera. Kdo konkrétně by měl funkce ve straně opustit, ale v přijatém usnesení nestojí. Podle Petery by to měli být minimálně tři účastníci lánské schůzky. Místopředseda krajské ČSSD Marcel Chládek upřesnil, že výzva se týká místopředsedů strany Michala Haška a Zdeňka Škromacha a staronového šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce.

Za Sobotku se postavil i Zlín

Také ve Zlínském kraji získal výhradní podporu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a takzvaní pučisté v čele s Michalem Haškem by si měli sáhnout do svědomí a čelo strany opustit. Takový je většinový názor sociálních demokratů na východě Moravy a v zásadě tak zní i usnesení Krajského výkonného výboru ČSSD.

"Potřebujeme získat zpět ztracenou důvěru. A to může zajistit jen odchod těch lidí z vedení strany, kteří jsou nedůvěryhodní a podrážejí své partnery," shrnul krajský šéf ČSSD Dalibor Sedláček.

To, že se Hašek a další čtyři členové vedení strany sešli tajně s prezidentem Milošem Zemanem a pak o tom až na jednu výjimku lhali, na vyloučení nestačí. Musela by se prokázat jejich spolupráce s jinou politickou stranou. I tak ale Sedláček jejich prohřešek považuje za značný.

Sobotka, který se zasedání středočeské buňky zúčastnil, novinářům řekl, že v diskusi zazněla tvrdá kritika spolustraníků, kteří se ho pokusili vyřadit z vyjednávacího týmu. Na nedělním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD by podle něj měla být vyvozena jasná osobní odpovědnost těchto lidí. "Očekávám, že ÚVV rozhodne o tom, kdo za sociální demokracii povede jednání o sestavení vlády, a očekávám také, že ÚVV rozhodne o osobní odpovědnosti všech aktérů toho nezdařeného puče," uvedl.

Po jednání ústředního výkonného výboru Sobotka svolá politické grémium, na němž předloží návrh na rozšíření vyjednávacího týmu tak, aby mohl okamžitě začít fungovat. Chce, aby v něm byli lidé, kteří jsou důvěryhodní a nekompromitovali se svými postoji v minulých dnech. Jména členů týmu by podle něj měla být zveřejněna ještě během neděle.

Pokud jde o to, kdo bude dál řídit poslanecký klub, je to podle Sobotky věcí sněmovní frakce ČSSD, která má v této otázce autonomii. "Myslím, že je na rozhodnutí Jeronýma Tejce, jestli bude blokovat řešení situace, nebo vyvodí politickou odpovědnost a rezignuje také na pozici předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Sobotka.

Pro usnesení středočeské ČSSD podle Chládka hlasovalo všech 19 členů krajského výkonného výboru. A to včetně těch, kteří se na předchozím jednání předsednictva postavili proti Sobotkovi. "Situace se nějak vyvíjí, bylo to v návaznosti na volby, kdy jsme všichni byli rozčarovaní. Vždycky se musejí všechny záležitosti brát v kontextu času," řekl ke změně svého postoje člen výboru Zdeněk Seidl. Krajský výkonný výbor se podle Petery zároveň vyslovil pro svolání mimořádného sjezdu ČSSD v dřívějším termínu, už v únoru.

Sobotku podpořila v posledních dnech řada krajských organizací. Většina z nich vyzvala účastníky schůzky v Lánech k vyvození osobní odpovědnosti, některé i k rezignaci. Utajované schůzky s prezidentem se kromě Haška, Škromacha a Tejce zúčastnili hejtmani Milan Chovanec a Jiří Zimola.

Předsednictvo ČSSD po ní Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvalo ho k rezignaci kvůli špatnému volebnímu výsledku. Poté co účast několika členů ČSSD na schůzce se Zemanem vyšla najevo, ho naopak podpořili mnozí spolustraníci, veřejnost i grémium strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video