Premiér Bohuslav s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem při setkání v...

Premiér Bohuslav s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem při setkání v Kramářově vile | foto: Petr Topič, MAFRA

Budeme chtít s Brity jednat o podobě zásahu do dávek, řekl Sobotka Tuskovi

  • 125
Česko bude chtít při jednání mezi Evropskou unií a Velkou Británií před britským referendem o možném odchodu z Unie ještě jednat o přesném nastavení parametrů „záchranné brzdy“, která Británii umožní omezit vyplácení dávek zaměstnancům z jiných zemí EU. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

„Usilujeme o to, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie, je to otázka strategického významu a vlivu Evropy. Přáli bychom si, aby se nalezl kompromis. Zároveň v návrhu, který byl představen, vidíme ještě problematické okruhy,“ řekl Sobotka.

„Problémy se týkají parametrů zásahů do sociálních systémů, konkrétně se nás týká otázka dětských přídavků a jedná se nám o přesné nastavení parametrů, pokud jde o záchrannou brzdu, kterou by mohly použít země z hlediska určitého typu sociálních dávek, pokud by se ocitly pod silným tlakem ekonomické migrace,“ uvedl český premiér.

Česká vláda se minulý týden dohodla, že při vyjednáváních mezi Evropskou unií a Velkou Británií trvá na tom, že tam, kde lidé pracují, tam také mají čerpat dávky.

16.února 2016 v 15:52, příspěvek archivován: 16.února 2016 v 16:07

Po dnešním jednání s D. Tuskem je zřejmé, že debata o dohodě EU s V. Británií bude ještě hodně komplikovaná. pic.twitter.com/fkJXMbrjor

„Pokud pracuji v Bavorsku, měl bych mít nárok na stejné sociální dávky jako Bavor, který pracuje vedle mě,“ popsal pozici, na níž se dohodla česká vláda, státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza (více čtěte zde).

Pro Česko je zásadní, aby opatření v sociální oblasti platila pouze pro nově příchozí, nesmí být diskriminační a neměla by způsobit, že budeme mít horší podmínky než občané třetích zemí.

„Je to otázka, která ovlivní nás všechny,“ řekl k osudu britského referenda Tusk. Návrh, který leží na stole, je podle něj „férový“ a rovný pro všechny. „Nemám pochyby, že musíme ještě udělat takové kroky, abychom dosáhli dohody,“ uvedl předseda Evropské rady.

Nesmíme zapomenout na Řeky, musíme mít solidaritu, řekl Tusk

Tusk se vyjádřil i ke snahám zemí V4 (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), aby byl při postupu Evropské unie se zvládáním migrační krize definován plán „B“ se zabezpečením severní řecké hranice, tedy aby byl postaven plot na hranicích Makedonie, když nezafungují dohody s Tureckem o zachytávání migrantů ještě na jeho území, za což EU Turkům slíbila tři miliardy eur.

Řekl, že chápe snahu bilaterálně pomoci i Makedonii. „Nesmíme ale zapomínat na další členské země Evropské unie, které jsou postiženy jako Řecko. Musíme mít solidaritu a být jednotní,“ varoval Tusk před tím, aby se některé země pokoušely Řecko vyloučit ze Schengenu. Pouze když bude Evropská unie jednotná, může podle něj migrační krizi zvládnout.

„Jednoznačně podporujeme realizaci dohody s Tureckem,“ řekl po jednání Sobotka. „Požádal jsem pana předsedu Tuska, aby se udělalo maximum pro urychlení vzniku evropské pohraniční stráže,“ uvedl český premiér.

Členům V4 záleží podle Sobotky na tom, aby do řešení migrační krize byly co nejvíce zapojeny i země západního Balkánu, které nejsou součástí Evropské unie, ale také na ně dopadá migrace do Evropy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video