Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Mezi Sobotkou a Babišem to skřípe kvůli miliardám pro zdravotnictví

  • 342
Na tom, jak přesně se pro příští roky najdou peníze pro české nemocnice, které zrušením poplatků přišly o část příjmů, se premiér Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš, ani v úterý nedomluvili. "Ke zdravotnictví se znovu vrátíme ve středu, dohody zatím dosaženo nebylo," řekl iDNES.cz Sobotka.

Jednání obou politiků se nakonec podle premiérova mluvčího nezúčastnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, který usiluje o to, aby stát navýšil platby za státní pojištěnce (důchodce, děti či rodiče na mateřské), čímž by podle něj stát výpadek příjmů nemocnicím dorovnal.

Babiš iDNES.cz řekl, že koaliční smlouva sice mluví o kompenzaci pro zdravotnická zařízení,ale nehovoří o jejich výši.

KOMENTÁŘ: Opravník Babišových omylů

Ministr financí a šéf hnutí ANO ale věří, že se dohodu o plánu pro zdravotnictví podaří najít ve středu v rámci celého rozpočtu. Babiš předložil premiérovi své analýzy, z nichž podle něj vyplývá, že náklady ve zdravotnictví rostou zejména v lůžkové péči, zatímco náklady na léky a ambulantní péči se v podstatě nemění.

"Pan premiér to uznává, na druhé straně stále trvá na tom, abychom tam dali celé ty poplatky, a já říkám, že by bylo dobře, abychom také šetřili," uvedl Babiš. Vláda o tom již jednala, ale podle Babiše došlo k nedorozumění. "Já jsem to bral, že hlasujeme jenom o roce 2014, naši ministři také a naši partneři to brali tak, že je to i na další roky," řekl v úterý Babiš. Zatímco letos, kdy jde o zhruba dvě miliardy korun, je podle něj kompenzace pro nemocnice jasná, jednat dál se musí o dalších letech.

Ministr Němeček chce příští týden na vládu předložit návrhy na úspory a větší transparentnost ve zdravotnictví. Týkají se zdravotního pojištění, zdravotní péče a přímo řízených nemocnic. Právě Němečka v minulých dnech Babiš kritizoval.

Premiér se ho zastal. "Není na pořadu dne ani výměna ministrů, ani nějaká směna resortů. Nikdo to nenavrhuje z koaličních stran," zdůraznil Sobotka.

Doba prodloužení těžby v Paskově není jasná, říká premiér

Sobotka se s Babišem a s ministrem průmyslu Janem Mládkem také v úterý bavil o řešení situace v dole Paskov společnosti OKD. Stát usiluje o to, aby těžba na dole pokračovala i po roce 2014.

Babiš v pondělí po jednání se zástupcem vlastníka dolu, společnosti NWR, řekl, že by těžba mohla pokračovat až do konce roku 2017. A že stát vydá jen okolo 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. Ministr Mládek oproti tomu navrhoval částku 1,1 miliardy korun, z toho půl miliardy pro vlastníka na náklady spojené se zasypáním dolu, když bude těžba pokračovat do roku 2016.

Mládek se v úterý také sešel s vlastníky dolu a řekl, že situace je složitější. NWR podle něj zajímá jak se bude vyvíjet cena uhlí. A jak ji bude stát firmě kompenzovat, když bude klesat. Podle toho se firma rozhodne, jak dlouho bude důl Paskov v provozu, uvedl Mládek. (více zde)

"Pokud jde o důl Paskov, budou pokračovat jednání mezi ministerstvem průmyslu, financí a OKD s cílem připravit návrh pro vládu. Nejsou vyjasněny ještě některé důležité podmínky, jako například délka prodloužení těžby v závislosti na ceně uhlí," potvrdil iDNES.cz Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video