Premiér Petr Nečas trvá na schválení balíčku s vyššími daněmi, který vadí některým poslancům ODS. Když balíček neprojde, předloží ho znovu a spojí s ním hlasování o důvěře vládě.

Premiér Petr Nečas trvá na schválení balíčku s vyššími daněmi, který vadí některým poslancům ODS. Když balíček neprojde, předloží ho znovu a spojí s ním hlasování o důvěře vládě. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Nečasovi chybí šest hlasů pro vyšší daně. S balíčkem spojí osud vlády

  • 3761
V klubu ODS vypukla vzpoura proti zvyšování daní, která ohrožuje vládu Petra Nečase. Bývalý šéf klubu Petr Tluchoř řekl, že bude proti vládnímu balíčku, podpořit ho nechce ani Tomáš Úlehla a další čtyři poslanci ODS Šnajdr, Fuksa, Fiala a Florián. Když ovšem balíček neprojde, předloží ho Nečas znovu a spojí s ním hlasování o důvěře vládě.

Nečasův plán, na který jako první upozornil iDNES.cz, podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Ten si nedovede představit, že by mohl obhajovat návrh rozpočtu s vyšším schodkem než 100 miliard korun, který vychází právě z vládního balíčku. Podle něj má být DPH od příštího roku 15 a 21 procent a mají být více zdaněni lidé s nejvyššími příjmy.

"Jsem přesvědčen, že to je zákon, který je v příkrém rozporu se zájmy země, je v rozporu s volebním programem občanských demokratů i s programovým prohlášením vlády," řekl Tluchoř (rozhovor s Tluchořem najdete zde). Když neprojde špatný zákon, nic se podle něj neděje, protože by od ledna příštího roku začala platit již dříve schválená jednotná sazba DPH 17,5 procenta.

Pro vládní balíček nechce hlasovat ani zlínský poslanec Tomáš Úlehla. Rebelů v klubu ODS je ale víc, problémy se zákonem má celkem šest poslanců z jejího klubu, mezi nimi Tluchořovi spojenci ze středočeské ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. Dále jsou to poslanci Radim Fiala a Jan Florián. Žádají Nečase, aby zákon ze Sněmovny stáhl a s dílčími úpravami ho vláda předložila znovu.

V ohrožení i hlasy LIDEM

Kromě ODS mohou koalici potrápit i hlasy poslanců z LIDEM. "Pokud jakýkoliv poslanec v rámci koalice v té velmi těsné stojedničkové většině vypovídá loajalitu, nejen ODS, tak tím otevírá brány i poslancům dalším," řekla ČTK vicepremiérka Karolína Peake.

Podobně Peake hovořila už před časem (více zde). Nyní jsou její slova závažnější, protože kvůli rozepřím ve vládním táboře je možné, že Sněmovna nebude o církevních restitucích hlasovat na nynější schůzi a rozhodnutí o zákoně odloží. ČTK cituje anonymně jednoho z významných členů vládní koalice. Podle něj je možné, že opozice bude překvapena, až Sněmovnou projde její návrh na vyřazení církevních restitucí z programu nynější sněmovní schůze. "Další schůze je za dva týdny, získá se tak čas," poznamenal politik.

Schůzi zbrzdily Věci veřejné, fakticky tím dali víc času Nečasovi

Kdy se o vládním balíčku bude hlasovat, není v tuto chvíli jasné, úterní jednání zcela zablokovali zejména poslanci Věcí veřejných požadavky na doplnění programu schůze. Tím fakticky pomohli Nečasovi, protože mu dali čas, aby mohl ještě působit na nespokojené poslance ODS. Když na to exministra Víta Bártu upozornil šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, Bárta se mu smál. A redaktorovi iDNES.cz nabízel sázku, že vyšší daně stejně neprojdou. V úterý se poslanci vůbec k ničemu nedobrali.

Nečasův plán dotlačit rebely k loajalitě tím, že balíček předloží znovu a spojí ho s hlasováním o důvěře vládě iDNES.cz, prozradil zdroj blízký předsedovi ODS, který si nepřál být jmenován. A premiér to pak také řekl poslaneckému klubu, který se sešel před schůzí Sněmovny. Právě postoj poslanců ODS při hlasování bude zásadní.

Tluchoř: Vyhrožování pádem vlády je liché

Podle poslance ODS hlasuje Sněmovna o špatném daňovém zákonu

 "Nečas řekl, že ví o poslancích, kteří klíčové zákony nepodpoří. Vláda podle něj, pokud neprojdou, předloží totožné zákony a spojí s nimi svoji důvěru," sdělil pod podmínkou anonymity člen poslaneckého klubu ODS.

Úlehla řekl, že by se premiér měl pokusit přesvědčit ministra financí Miroslava Kalouska k určitým změnám v balíčku. Podle toho, jak jednání dopadne, se rozhodne. V kuloárech Sněmovny však novinářům řekl, že mu nejde o pád vlády.

Kdo podporuje Nečasův balíček s vyšší DPH

45 poslanců ODS
41 poslanců TOP 09 a Starostů
8 poslanců platformy LIDEM odštěpené od Věcí veřejných
1 poslanec VV (Milan Šťovíček)

celkem 95 poslanců, vláda jich ale potřebuje 101
Pokud Nečas balíček předloží znovu a spojí ho s důvěrou vládě, avizuje pomoc vládě nezařazený Pavel Bém, který má pozastavené členství v ODS

Kdo je proti

ČSSD, KSČM, Věci veřejné, nezařazení poslanci ve Sněmovně a dva poslanci ODS - Petr Tluchoř a Tomáš. Výhrady mají i poslanci Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala a Jiří Florián.

"TOP 09 je spolehlivý koaliční partner, a proto garantuje jednotnou podporu všem těmto návrhům a očekává totéž od svých koaličních partnerů," usneslo se předsednictvo TOP 09. Strana by nechtěla nést odpovědnost za rozpočet s vyšším schodkem na příští rok než 100 miliard korun, jak je navržen.

Bém Nečasovi pomůže, ale až při novém hlasování spojeném s důvěrou

Bývalý pražský primátor Pavel Bém, který má pozastavené členství v ODS, novinářům řekl, že s vyššími daněmi nesouhlasí a balíček teď nepodpoří. "Zvyšovat daně v době ekonomické recese je chyba," je přesvědčen Bém.

Pokud by ovšem Nečas balíček předložil znovu a spojil ho s důvěrou vládě, názor by Bém změnil a vládě by pomohl. "Jakákoli jiná alternativa než tato vláda je pro mě nepřijatelná," řekl Bém. Jeho motivace však může být i jiná. Kdyby vláda padla, nevznikla by jiná a byly by předčasné volby, ve Sněmovně by skončil.

Výhrady poslanců ODS balík s vyššími daněmi potápějí. Koalice ODS, TOP 09 a strany LIDEM má "na papíře" jen sto hlasů a stoprvní slíbil vládě Milan Šťovíček z opozičních Věcí veřejných, i když mu za to jeho vlastní strana vyhrožuje vyloučením. Když však budou chybět hlasy poslanců ODS, bude Šťovíčkův hlas zbytečný a jeho snaha pomoci vládě marná.

Vládě nechce se zvyšováním daní pomoci nezařazený Michal Doktor. "Zvyšování daní nepodpořím. Vláda nevyužila prostor pro úspory, nemá právo zvyšovat daně," sdělil iDNES.cz Doktor. Před Sněmovnou ostatně parkuje jeho vůz s volební reklamou uskupení Jihočeši.cz, za které Doktor na podzim kandiduje, a na autě je velký slogan "Ne zvyšování daní".

Potvrdil, že názor nezmění, ani když Nečas při druhém pokusu balíček spojí s hlasováním o důvěře. Doktor přitom při nedávném hlasování o důvěře, když se rozštěpily Věci veřejné, vládu podpořil. "Ať ministři nejprve zruší akce plýtvající penězi daňových poplatníků," uvedl Doktor.

Sobotka: Nezvyšování daní byl populistický slib ODS a TOP 09

Snahu vlády zvýšit daň z přidané hodnoty znovu kritizoval předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že to byly ODS a TOP 09, které šly do voleb se slibem, že nebudou daně zvyšovat a označil to za populismus.

"Pokud ČSSD uspěje ve volbách, nebude zvyšovat daň z přidané hodnoty. Šli bychom cestou prohloubení daňové progrese, zvýšení firemních daní a vyššího zdanění hazardu," prohlásil Sobotka.

Úterní jednání minutu po minutě

On-line reportáž z jednání poslanců

Proti plánu vlády na zvýšení daní se postavil prezident Václav Klaus. Podle něj je na hranici politické a ekonomické sebevraždy v této době daně zvyšovat. "Jak ve věci samé, tak ve způsobu jejího prosazení dělá pan premiér fatální chybu," vyjádřil se dříve Klaus pro iDNES.cz a MF DNES (jeho vyjádření najdete zde).

Den před začátkem schůze Sněmovny Klaus při návštěvě jedné z pražských základních škol na úvod školního roku prohlásil, že doufá, že při hlasování "zvítězí rozum". A při debatě se žáky deváté třídy o finanční gramotnosti a ekonomii Klaus poznamenal, že by žáci měli říct poslankyni a starostce Prahy 2 Janě Černochové, která ho doprovázela, aby také nehlasovala pro vyšší DPH.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video