Milan Štěch přichází do budovy Senátu. V pondělí se tam rozhodovalo o tom, zda bude podána žaloba na prezidenta kvůli velezradě. (4. března 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Senát hlasoval o žalobě pro velezradu špatně, míní Klausův poradce

  • 35
Poradce prezidenta a právník Pavel Hasenkopf se domnívá, že Senát se dopustil školácké chyby. Hlasování o žalobě na prezidenta pro velezradu podle něj musí být veřejné. Senátoři však po jménech hlasovali za zavřenými dveřmi. Podle první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové bylo vše v pořádku. Hasenkopfův názor označila za nedorozumění.

"Jednání opravdu mělo být neveřejné. Nicméně po ukončení podrobné rozpravy měl předsedající prohlásit další jednání za veřejné a krátce je přerušit, aby umožnil při hlasování účast veřejnosti i médií," vyložil Hasenkopf v blogu na Aktuálně.cz zákon o jednacím řádu Senátu.

Podle něj sice jednání má být za zavřenými dveřmi, samotné hlasování však už nikoli. "Naopak. Hlasovat se má nejen veřejně, ale nadto ´veřejně podle jmen´," doplňuje právník a Klausův poradce. "Nikdy by mne nenapadlo, že se Senát dopustí tak fatální, hrubé, školácké chyby," doplnil s tím, že je nutné uskutečnit nové hlasování.

Právník a poradce

Právník Pavel Hasenkopf podle svého blogu postupně pracoval v mezinárodněprávním odboru ministerstva zahraničních věcí, v legislativním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny a v legislativním odboru Kanceláře prezidenta republiky.

S výkladem Hasenkopfa nesouhlasí první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), jež v pondělí hlasovala pro podání žaloby na Václava Klause. "Je to velké nepochopení a neznalost ústavních procedur. Jestliže je v jednacím řádu jednání popsáno jako neveřejné, pak je uzavřené. A v takovém případě musí být uzavřené celé," řekla iDNES.cz Gajdůšková.

Podle ní je hlasování buď veřejné, nebo tajné. "Při tajném hlasování dostanete hlasovací lístek, jdete za plentu, tam ho upravíte a hodíte ho do urny. V tomto případě to ale nebylo možné. V pondělí na uzavřeném jednání proběhlo veřejné hlasování po jménech. A já jsem přesvědčena, že to bylo naprosto správně," popsala první místopředsedkyně Senátu.

Senát jednání opakovat nebude

Vedení Senátu se podle Gajdůškové Hasenkopfovým výkladem nezabývá. "Abychom toto řešili, musel by to někdo zpochybnit. Nevidím ale žádný mechanismus, jak by se to mohlo stát. Jedině snad podnětem k Ústavnímu soudu. Schůze byla připravena za účasti právníků a našeho legislativního odboru. Každý krok jsme, pokud vím, velmi pečlivě hlídali," doplnila politička.

Kancelář Senátu ostatně odpoledne doplnila, že procedura hlasování byla v pořádku. "Jednací řád Senátu (...) zakotvuje povinnost o návrhu na schválení či zamítnutí ústavní žaloby hlasovat veřejně podle jmen. Tento postup byl na předmětné schůzi dodržen; senátoři vyslovovali veřejně před svými kolegy a dalšími osobami, které byly oprávněny zúčastnit se neveřejné schůze, odpověď na otázku, zda jsou pro nebo proti návrhu na schválení ústavní žaloby," uvádí stanovisko instituce, která zabezpečuje chod Senátu.

"Veřejnost schůze a způsoby hlasování Senátu jsou dva odlišné procedurální instituty. I na neveřejné schůzi Senátu se hlasuje buď veřejně (tj. senátor před přítomnými projeví svůj názor), nebo tajně prostřednictvím hlasovacího lístku (tj. názor senátora zůstane před přítomnými utajen)," stojí ve sdělení.

Klaus: Takové hříčky jsou pod moji rozlišovací schopnost

Václav Klaus při představení své knihy Rok desátý v úterý uvedl, že Hasenkopfův názor nezaznamenal, ačkoliv je to "názor jednoho z našich externích poradců".

"Hříčky tohoto typu, jestli to hlasování je veřejné, neveřejné, legitimní, nelegitimní, jsou mimo mou rozlišovací schopnost. O tom vůbec diskutovat nehodlám, není to o podstatě věci a chytat se technicistních činů či přečinů, to mě opravdu nezajímá, je to pod mou důstojnost, abych se k tomu vyjadřoval," sdělil Klaus (více o veřejném vystoupení prezidenta čtěte zde).

O podání žaloby na prezidenta z velezrady k Ústavnímu soudu rozhodovali senátoři v pondělí. Pro bylo 38 senátorů, proti 30. Krok horní komory parlamentu vyvolal četné reakce včetně těch ze zahraničí. Odsoudili jej budoucí prezident Miloš Zeman i premiér Petr Nečas. Podle něj krok senátorů Česko zostudil ve světě.

4. března 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video