Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Senátoři odmítli, aby mohl NKÚ hlídat, jak hospodaří obce a kraje

  • 29
Snaha o rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu přišla znovu vniveč. Senát odmítl změnu ústavy, podle níž by kontroloři NKÚ mohli dohlížet i na to, jak hospodaří obce, kraje, veřejnoprávní instituce jako Česká televize či Český rozhlas a firmy, v nichž má většinový podíl stát či kraje a obce.

O tom, že podobná změna ústavy spadla již počtvrté za posledních dvanáct let pod stůl, rozhodlo, že se v horní komoře parlamentu proti ní postavila část ČSSD. Tato strana přitom Senát ovládá. Pro zákon hlasovalo jen 18 senátorů, 14 bylo proti, 40 se zdrželo hlasování (detail hlasování najdete zde).

"Já jsem pro důkladnou kontrolu, ale tento návrh je plácnutím do vody. Vím, že si o sobě nejpozději zítra přečtu, jaký jsem lump, ale všechny obce by NKÚ zkontroloval asi za 1 200 let," kritizoval navrženou změnu šéf senátorů ČSSD a zároveň starosta Bohumína Petr Vícha.

Odlišný názor měl jeho stranický kolega, místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Chtěl bych vás požádat, abyste tu naději občanům dali," apeloval neúspěšně na své stranické kolegy.

Senátor za ODS Miloš Vystrčil v rozpravě označil za mýtus, že rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a počtu kontrol pomůže proti korupci. "Je mýtus, že obce nejsou dostatečně kontrolovány. NKÚ nemá také co mluvit do politických rozhodnutí," prohlásil Vystrčil.

Na navrženou novelu ústavy navazovala i novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, která ale odmítnutím změny ústavy ztratila smysl. Zákon měl mimo jiné zpřesnit, že by kontrole nepodléhaly firmy s většinovým podílem státu, jejíž akcie byly přijaty k obchodování na burze. Toto ustanovení, které z kontroly vyřadilo elektrárenskou společnost, přijali poslanci vládních stran a opoziční ČSSD. Silně proti tomu ve Sněmovně protestovaly opoziční Věci veřejné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue