Premiér Jiří Rusnok a jihomoravský hejtman Michal Hašek po setkání vlády s

Premiér Jiří Rusnok a jihomoravský hejtman Michal Hašek po setkání vlády s reprezentací krajů. | foto: ČTK

Hašek přetékal vstřícností k Rusnokovi. Naznačil i podporu rozpočtu

  • 100
Tak velká míra porozumění, jakou při setkání s premiérem Jiřím Rusnokem demonstroval jihomoravský hejtman a druhý muž ČSSD Michal Hašek, se mezi politiky často nevidí. Hašek dával do kontrastu Rusnokovo chování s expremiérem Petrem Nečasem. A dokonce naznačil, že by hejtmani, většinou z ČSSD, mohli tlačit stranu, ať vládě podpoří rozpočet.

"V minulosti, zejména v loňském roce, nebylo zvykem, že by se předchozí Nečasův kabinet měl zájem scházet v kompletním složení s hejtmany a projednávat aktuální problémy v regionech. Zemi spravujeme společně," pochválil nejprve Hašek Rusnoka po pátečním jednání vlády s hejtmany.

A ani pak vstřícností nešetřil. "Po třech letech se vracíme k normálu a s radostí oznamuji, že dohody a smlouvy platí," glosoval Hašek to, že si s Rusnokem kývl na to, že vláda bude plnit memorandum z roku 2009 dohodnuté mezi kraji a tehdejší vládou o financování regionální železniční dopravy.

Chování Rusnoka, který nemá zajištěnou podporu pro svou vládu a bude se snažit získat podporu i od ČSSD, dával Hašek do kontrastu s předchozí pravicovou vládou.

Totálně se změnilo klima jednání, liboval si druhý muž ČSSD

"Jde o to, že se totálně změnilo klima jednání. Kalousek neměl zájem o diskusi na toto téma," řekl Hašek k problému čerpání peněz z evropských fondů v narážce na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Společně s vládou budou hejtmani řešit třeba problém, že kraje spojené v regionálním operačním programu Severozápad, tedy Ústecký a Karlovarský, by podle Evropské komise měly kvůli chybám vracet 2,6 miliardy korun.

"Tvářit se, že kraje sdružené v ROP Severozápad mají zaplatit 2,6 miliardy, když rozpočet jednoho z nich je 1,9 miliardy na všechno, to je jako říkat jinými slovy - polibte mi něco, já vám v životě nic nedám," překvapil poněkud ostřejším příměrem premiér Rusnok. Operační program byl pozastavený poté, co v něm audity našly závažné pochybení.

"Co je pro mě klíčové, to je ochota vlády o tom s námi hovořit a neblokovat z politických důvodů čerpání peněz na jiné projekty," prohlásil Hašek. Naznačil dokonce ochotu hejtmanů podpořit, aby byl vládě ve Sněmovně schválen rozpočet na příští rok. Tím by vlastně předznamenal, že by nejprve musela Rusnokova vláda dostat důvěru. Na tom se přitom ČSSD ještě zdaleka nedohodla. Hašek ve straně reprezentuje tu její část, která má blíže k prezidentu Miloši Zemanovi.

Hašek ale v pátek po návštěvě u Rusnoka zdůrazňoval, že za ním nebyl jako přední představitel ČSSD, ale spolu s kolegy jako hejtman. "To není zájezd z Lidového domu. Předpokládám, že sociální demokracie - a já pro to jako její statutární místopředseda udělám všechno - bude postupovat v otázce hlasování o důvěře vládě jednotně," prohlásil druhý muž ČSSD.

Ani pokud strana vládu jednotně podpoří, nemělo by to Rusnokovi stačit. Proti vládě chtějí hlasovat ODS, TOP 09 a řada nezařazených poslanců, nejen ze strany LIDEM. Hlasy ČSSD, komunistů a Věcí veřejných by pak Rusnokovi nebyly k ničemu. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video