Vedení ČSSD vyzvalo předsedu k rezignaci. Neodejdu, vzkázal Sobotka

  • 1947
Předsednictvo sociální demokracie schválilo výzvu k odstoupení Bohuslava Sobotky z čela strany. Pro hlasovalo 20 členů vedení, proti 13. Sobotka by měl rezignovat i podle prezidenta Miloše Zemana. Šéf strany prohlásil, že z čela partaje neodejde. Vedení ho vyloučilo také z vyjednávacího týmu.

"Předsednictvo ČSSD vyzývá předsedu Bohuslava Sobotku, aby přijal přímou osobní a politickou odpovědnost za historicky nejhorší výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny (...) a rezignoval neprodleně na funkci předsedy ČSSD," stojí v usnesení, které navrhl brněnský primátor Roman Onderka. Pro se vyslovilo dvacet přítomných ze 33. Hlasování probíhalo po jménech.

K předsednictvu se přidal i prezident Miloš Zeman. "Po nízkém volebním zisku by měl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rezignovat," řekl prezident časopisu Týden.

Reakce politiků na výzvu předsednictva čtěte zde

Vedení ČSSD nemůže Sobotku přímo odvolat, současný šéf strany oznámil, že výzvu nevyslyší. "Nechci, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ," uvedl v reakci Sobotka, který se s největší pravděpodobností bude ucházet o post ministerského předsedy.

Sobotka je přesvědčen, že nedělní hlasování by se konalo, i kdyby ČSSD dostala třeba 25 procent. Usnesení předsednictva považuje za chybu a domnívá se, že poškodí důvěru ČSSD u části veřejnosti. "Předsednictvo je stranický orgán s úzkým počtem členů na to, aby mohlo prosadit takovou výzvu," dodal.

"Rozumím tomu, že pan Sobotka řekl, že předsednictvo je úzký, ale předsednictvo běžně schvaluje třeba program nebo složení vlády," reagoval na Sobotkovo prohlášení Hašek.

I když předsednictvo vyzvalo Sobotku k rezignaci, ze jmenného záznamu hlasování vyplývá, že přinejmenším v grémiu, tedy nejužším vedení strany, má stále nadpoloviční podporu. Zatímco celkově hlasování skončilo 20 ku 13, mezi členy grémia byl poměr pět ku třem.

Jestli se ČSSD rozdělí, zradí voliče, říká Babiš

Předsednictvo rovněž přijalo výzvu, aby Sobotka odstoupil z vyjednávání o příští vládě a ustavilo nový vyjednávací tým. V něm usedne Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Sobotku nahradí Jeroným Tejc. Jako první by měli oslovit hnutí ANO. Sobotka se tak stává předsedou bez vlivu.

Kdo hlasoval pro Sobotkův odchod

Vlasta Bohdalová
Petr Dolínek
Jaroslav Drozd
Lenka Fojtíková
Michal Hašek
Petr Hulinský
Milan Chovanec
Lenka Kadlecová
Martin Netolický
Roman Onderka
Irena Ropková
Jiří Rozbořil
Adam Rykala
Zdeněk Seidl
Radek Scherfer
Zdeněk Škromach
Milan Urban
Jana Vaňhová
Markéta Wernerová
Jiří Zimola

Michal Hašek na tiskové konferenci uznal, že za špatný výsledek ve volbách je odpovědné celé vedení, proto chce předčasný sjezd strany v návaznosti na sestavení vlády.

Místopředseda strany Zdeněk Škromach považuje usnesení předsednictva za logickou reflexi na špatný volební výsledek. "Chápu, že máte třeba jiný názor, ale ty silná slova jsou zbytečná. Jako místopředseda respektuji rozhodnutí stranických orgánů a respektoval bych i obrácené usnesení. To je demokracie," napsal na svůj facebookový profil.

Odstoupení Sobotky by podle šéfa ANO 2011 Andreje Babiše destabilizovalo situaci. "Jsem šokován, co se děje v ČSSD. Pokud se ČSSD rozdělí, tak zradí vlastně své voliče," uvedl v České televizi šéf druhého nejsilnějšího volebního uskupení. Podle něj by sociální demokracie měla převzít odpovědnost a ukázat, že je jednotná.

Je to atentát na předsedu, řekl Falbr

Předseda Senátu Milan Štěch ještě před hlasováním prohlásil, že pokud by se měl funkce vzdát Sobotka, odstoupit by mělo celé vedení strany. Europoslanec Richard Falbr označil snahu o sesazení Sobotky za pokus o atentát na předsedu. Podle reportéra iDNES.cz byla ještě v podvečer na jednání nálada taková, že by se sociální demokraté neměli hádat, ale pokusit se sestavit vládu.

Bohuslava Sobotku k odstoupení z funkce předsedy nepřímo vyzval už odpoledne Michal Hašek. Sobotka však považuje za důležité to, že volby sociální demokraté vyhráli. Podle něj má sám Hašek černé svědomí.

"V předvolebním období hodně pomáhal tomu, aby ČSSD byla vnímána jako rozdělená politická strana," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Sobotka (rozhovor najdete zde). Navrhl, aby se na jaře sešel mimořádný sjezd ČSSD, kde by celé vedení muselo hájit své pozice. On sám by na něm kandidoval jen v případě, že se mu podaří sestavit koaliční vládu s ANO a lidovci.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video